Davutoğlu'ndan Biden'a bir kez daha PYD vurgusu

Ahmet Davutoğlu ile Joe Biden arasındaki görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında Davutoğlu "PYD ile PKK'nın aynı olduğu"nu üzerin ebasa basa vurguladı . Biden ise Türkiye'nin güneyinde bir devlet kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Davutoğlu'ndan Biden'a bir kez daha PYD vurgusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Dolmabahçe Sarayı'nda görüşmesi sonrası yapılan basın toplantısında iki lider önemli mesajlar verdi.

Toplantı sonrası Davutoğlu'nun açıklamalarından sınır başları şöyle:

"Bugünkü görüşmelerimde Suriye ve Irak'taki gelişmeler, haritalar üzerinde tek tek kritik noktaları ele aldık. Türkiye sınırları boyunca, sınırları ötesinde bir mutabımız yok. Türkiye rejimi, DAEŞ'i ve YPG'yi tehdit unsuru olarak görmektedir. Sayın Biden'la Suriye'deki geçiş sürecine ilişkin kanaatlarımızı paylaştık. Önümüzdeki dönemde barış görüşmeleri esnasında Suriye muhalefetinin temsili konusunda hiçbir belirsizlik olmamasını istiyoruz. Türkiye'nin hedefi, sınırlarımızdaki bütün DAEŞ unsurlarının temizlenmesidir, sınırımızda DAEŞ görmek istemiyoruz, ABD de bunu destekliyor. Ancak bu konuda Rusya'nın engellemeleri konusunda kaygılarımızı paylaştık.

YPG, PKK'nın bir parçasıdır ve PKK'dan açık bir destek almaktadır. Sınıra komşu şehirlerde Suriye'den Türkiye'ye dönük terörist, silah sızmasını düşmanca bir tavır olduğunu gördüğümüzü paylaştık.

Irak'ta Başika'daki eğitim kampı çerçevsinde gelişmeleri ele aldık. Türkiye'nin PKK ve DAEŞ'e karşı mücadelesinde etkin kılmaktadır. Biz aktif desteği göstermek için eğitim kampı kurmuştuk. Bunun Irak tarafından yanlış yorumlanmasını doğru görmüyoruz. Bu kampın tek hedefi vardır, DAEŞ'ın Irak ve Suriye'den temizlenmesidir.

Türkiye 2013'te çözüm sürecini başlatarak, PKK'nın Türkiye'den silahlı bütün güçlerinin çıkmasını ve hiçbir silahlı gücün bulunmamasını istemiştir. PKK ile mücadelemizin temelini anlattım.

Hiçbir ülkenin silahlı bir grubun şehirlerde hendek ve barikatlar kurmasını, silahlar kullanamasını kabul edilemeyeceğini konuştuk. Biz bu açık ve net tutumu ABD'den de görmekten memnuniyet duyuyoruz. ABD dost ve müttefik ülke. Geldiklerinde herkesle temaslarda bulunabilirler. Ancak bu resmi bir bütün olarak görmek önemli. Bugün kendisine verdiğimiz bilgilerle terör faaliyetlerinin sadece Türkiye'yi değil, bölgeyi de tehdit ettiğini paylaştık. PKK bizim için DAEŞ gibi bir terör örgütüdür. Son silahlı unsur silahını bırakana kadar ya da Türkiye'yi terk edene kadar devam edecektir."

BIDEN'DAN AÇIKLAMALAR

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın açıklamaları şöyle:

"Bizim ortak misyonumuz IŞİD'i ortadan kaldırmaktır. Bizim planlarımız olgunlaşmıştır, koordineli hale gelmiştir. Daha fazla ilerleme kaydetmeliyiz. Bu ilerleme daha da artacak. Bizim işbirliğimiz sayesinde hareketlerimiz ivme kazanacaktır. Sadece bölgede değil, Türkiye'de de IŞİD'i yok etmek için işbirliği yapıyoruz. Türkiye bu yolda önemli adımlar atmıştır. Biz bundan sonra da IŞİD'le mücadele için işbirliği yapmak, istihbarat toplamak, kampanya yapmak, yerdeki faaliyetlerimizi artırmak için çalışmalara devam ediyoruz. Kaybedilen toprakları almak, IŞİD'in Türkiye sınırına ilerlemesini engellemek için tedbirleri aldık. Biz IŞİD'e karşı yerel sünni Arap güçleri destekliyoruz. IŞİD'i yendikten sonra faaliyetlerimize devam edeceğiz. Sizin güney sınırınızda bir devlet kurulmasına engel olacağız. Suriye konusunda kötümser olmamak gerek.

PKK da IŞİD gibi Türkiye için bir tehlikedir. PKK hiçbir şekilde barışa gönüllü değildir. Bu terör örgütüdür. Kabul edilemeyecek faaliyetlerde bulunmaktadır. Geçmişte barış görüşmeleri başarılı olmadı ve PKK başka çözüm yolu bırakmadı. Tabii ki siz de terörle mücadele edeceksiniz.

Irak'taki başarılarınızı taktir ediyoruz. Biz Ankara ile Bağdat ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. İlgili taraflarla birlikte Musul'u geri almak için çalışacağız. Musul'u işgalden kurtarmamız gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 16:26
banner53
YORUM EKLE

banner39