banner39

Davutoğlu'ndan Esad'ın sözlerine cevap

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "İsrail ile Türkiye, Suriye'ye karşı işbirliği yapıyor." iddiasının doğru olmadığını söyledi

Dış Politika 06.04.2013, 22:09 06.04.2013, 22:23
Davutoğlu'ndan Esad'ın sözlerine cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "İsrail ile Türkiye, Suriye'ye karşı işbirliği yapıyor." iddiasına karşı, "Esad kendi dünyasında yaşıyor. Türkiye ile İsrail arasında Suriye'ye karşı işbirliği argümanı yoktur. Türkiye hiçbir zaman bir komşusuyla ilgili olarak üçüncü tarafla konuşmaz. Kendi komşuları ile ortak kader birliği yapar." dedi.

Ahmet Davutoğlu, Mali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin, "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ile İsrail'in Suriye aleyhine işbirliği anlaşması yaptığını öne sürdü. Bu açıklamalara ne yanıt vereceksiniz?" sorusuna Davutoğlu, "Beşar Esad'in kendi halkı nezdinde de, uluslar arası toplum nezdi ve bizim nezdimizde de hiçbir inandırıcılığı kalmamıştır. Halen Esad ile mülakat yapanlar çıkabiliyor. Onunla toplantı yapan ana muhalefet partisi üyeleri çıkabiliyor. Hiçbir şey yüz bine yakın insanın katledilmesi, bir milyona yakın mültecinin ülkeyi terk etmesi ve 3 milyona yakın insanın ülke içinde yer değiştirmesi kadar mühim değil. Kendi dünyasında yaşıyor. Türkiye ile İsrail arasında Suriye karşısında işbirliği argümanı yoktur. Türkiye hiçbir zaman bir komşusuyla ilgili olarak bunu üçüncü tarafla konuşmaz. Kendi komşuları ile ortak kader birliği yapar. Bunlar Esadın kendi katliamını örtme çabasıdır. Bu ciddiye alınacak bir şey değil." diye konuştu.

İsrail'in geçtiğimiz günlerde Filistin'i bombardımana tutması ile ilgili soruya ise Davutoğlu, "İsrail, Gazze ve Filistin'e yönelik yanlış bir duruma girdiği takdirde Türkiye tavrını ortaya koyar ve tutumu açık olur. Türkiye gerekli mesajı vermiştir. Herkesin bu süreçte dikkatli olması lazım. Ortadoğu barış sürecini sabote etmekten kaçınmak lazım." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?