banner39

Davutoğlu'ndan Güney Kıbrıs'a rest

İrlanda Başbakan Yardımcısı ile bir araya gelen Davutoğlu, hem AB müzekereleri hem de Kıbrıs sorunu üzerine konuşulduğunu söyledi. Davutoğlu, 'Güney bize, kuzey size ait' diyorlarsa, o zaman da iki devletli çözümü konuşsunlar" diyerek rest çekti.

Dış Politika 08.04.2013, 11:24 08.04.2013, 11:34
Davutoğlu'ndan Güney Kıbrıs'a rest

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Bakanı Eamon Gilmore ile bir araya geldi.

Görüşmenin ana odağını "Türkiye-AB ilişkileri"nin oluşturduğuna değinen Davutoğlu, "Uzun bir aradan sonra, yaklaşık 2,5 yıl sonra ilk faslı, 22'nci faslı, İrlanda'nın dönem başkanlığında açacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Görüşmeler sürüyor. Bu, tarihi dostluğun güzel bir nişanesi olacak" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, soruları cevaplarken, Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:

"Müzakere süreci başladığında açıkçası beklentimiz, bu sürecin en kısa zamanda tamamlanması ve sürece hiçbir başka siyasi sorunun engel olmamasıydı. Maalesef son 9 yıl içinde 2 temel konu sürece sekte vurdu. Birisi, Kıbrıs sorunu. Kıbrıs sorunu sebebiyle 2006 yılında 8 fasıl askıya alındı, diğer fasılların kapatılması da imkansız hale geldi. Halbuki Kıbrıs konusunda Nisan 2004'te yapılan referandumda Kıbrıs Türk tarafı 'Evet' oyu kullanmıştı, Türkiye de 'Evet' oyu için teşvikte bulunmuştu. Rum tarafı 'Hayır' oyu kullanmıştı. Maalesef Rum tarafının olumsuz tavrına rağmen Rumlar üye yapıldı, Türk tarafı izole edildi, dışlandı. Bunun getirdiği bir problem hala devam ettiği için bütün üyeler anlaşsa bile 8 faslın açılması mümkün olmuyor alınan karar değişmedikçe. İkinci konu da Fransa'nın getirdiği ek sınırlamalar. Bu iki durum, 2,5 yıllık bir gecikme doğurdu. 2,5 yıl hiçbir fasıl açamadık."

"GÜNEY BİZE, KUZEY SİZE AİT DİYORLARSA"

Davutoğlu, enerji kaynakları konusunda Rum yönetiminin "vahim bir hata" yaptığını belirterek, şöyle devam etti:

"Hemen çözümle doğal kaynaklar dahil, her şey barış içinde kullanılabilir. Eğer bu kısa sürede mümkün değilse, ortak bir teknik komite çalışmasıyla bu doğalgaz kaynaklarıyla birlikte inisiyatif kullanılabilir. 'Güney bize, kuzey size ait' diyorlarsa, o zaman da iki devletli çözümü konuşsunlar. Bu şekilde bu meseleyi askıda tutmanın, hiç kimseye faydası yoktur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?