banner39

Davutoğlu'ndan 'iddialı' Esad çıkışı

Bakan Davutoğlu, Beşar Esad'ın devrilmemesi durumunda onun elini sıkmaktansa istifa etmeyi tercih edeceğini açıkladı

Dış Politika 15.12.2012, 11:49 15.12.2012, 11:49
Davutoğlu'ndan 'iddialı' Esad çıkışı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşar Esad'ın akibeti hakkında iddialı çıkışlarda bulunarak "Esad'ın elini sıkmaktansa istifa ederim" dedi. Davutoğlu, Türkiye'nin PKK'nın Suriye kolu olan PYD'ye Esad nedeniyle karşı olduğunu söyledi.

Milliyet Gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş'a konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşşar Esad'ın akibeti ile ilgili ve PKK'nın Suriye'deki kanadı PYD'nin bazı bölgelerde bağımsızlık hareketlerine girişmesini yorumladı.

ELİNİ SIKMAKTANSA İSTİFA EDERİM

Davutoğlu, "Velev ki biz yanlış çıktık, çok yanlış hesap yaptık, Esad birkaç yıl daha orada. Durum bu değil ama velev ki öyle. Esad kalacak olsa bile farklı bir şey yapamazdık. Ben şahsen bu noktadan sonra Esad kalacak olsa bile elini sıkmaktansa istifa etmeyi tercih ederdim" dedi.

PYD'YE KARŞI ÇIKMANIN SEBEBİ

Davutoğlu, Türkiye'nin PYD'ye karşı tutumunun nedenini ise şöyle açıkladı: "PYD'ye karşı tutumumuz Kürtlükle alakalı değil. Burada asıl sıkıntı, PYD'nin rejimle işbirliği yapıyor olması ve de terör (PKK) bağlantısını reddetmemesi. Yoksa Kürt meselesi yüzünden bir tehdit algısı içinde değiliz. 'Kürt devleti kuruldu' haberleri tamamen abartılı. Psikolojik savaş. Ama PYD'ye aynı şebbiha gibi rejimle işbirliği yaptığı için, terör estirdiği için karşıyız. Kürtlerin hakları için karşı çıkıyoruz" diyor ve bir anda Suriye devriminin başında PKK tarafından öldürüldüğü iddia edilen bağımsız Kürt liderine atıfta bulunarak soruyor, "Allah aşkına Michel Temo'yu kim öldürdü?"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?