banner39

Davutoğlu'ndan İran'ın açıklamasına cevap

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''İran, Patriot açıklaması yapacağına Suriye’deki zulme 'dur' desin'' dedi

Dış Politika 18.12.2012, 16:03 18.12.2012, 16:05
Davutoğlu'ndan İran'ın açıklamasına cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Patriotlar konusunda açıklamalar yapan İran'ı eleştirerek, bu ülkenin, savunma sistemi olan Patriotlarla ilgili açıklama yapmak yerine, Suriye'deki zulme 'dur' demesi gerektiğine dikkat çekti.

Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda bir araya geldiği Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Davutoğlu, Patriotlar konusunda İran'dan savaş içerikli gelen açıklamalarla ilgili soruya karşılık; İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi'nin geçmişte de benzer açıklamalar yaptığını bildirdi.

Firuzabadi'nin, geçmişte yaptığı açıklamayı, İran yönetiminin, kendi ifadesi olduğunu, İran politikalarını yansıtmadığını ifade ettiğini belirten Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin 'beklenmedik sonuçlar doğurabilecek kışkırtıcı bir eylem' açıklamasının ise kendilerini üzdüğünü bildirdi.

Patriotun savunma sistemi olduğunu, herhangi bir saldırı olmadıkça da kullanılmayacağını söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin, kendi topraklarını korumak açısından ne tür tedbir alınması gerekiyorsa bunu yapmak zorunda olduğunu kaydetti. İran'dan beklentilerinin savunma amaçlı sistem hakkında açıklama yapmak olmadığını aktaran Davutoğlu, İran'ın, Suriye'deki zulmün durması için etkili gücünü kullanması, Suriye rejimine 'dur' demesi gerektiğini kaydetti. İran'ın, bu mesajları verme zamanı geldiğini ifade eden Davutoğlu, bölgedeki barışı tehdit edenin Suriye rejiminin saldırgan hareketleri olduğunu kaydetti.

banner53
Yorumlar (1)
Mustafa 8 yıl önce
Sayın Davutoğlu Suriye rejiminin saldırgan olduğunu söylemiş.. fakat hangi ülkeye saldırdığını ve bu saldırganlığın ne anlamda olduğunu söylememiştir. Suriye rejimi ülkesindeki teröre karşı mücadele vermektedir. Dolayısıyla Suriye'deki zulme terör gruplarını destekleyenlerin dur demesi gerekir.. Türkiye'yi savunmak için İslam düşmanı NATO'dan destek istemek de ayrı bir iç acısı !!!!!
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?