banner15

Davutoğlu'ndan Şam'a son uyarı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Yönetimine yönelik "Operasyonlar devam ederse söylenecek söz kalmaz" uyarısında bulundu.

Davutoğlu'ndan Şam'a son uyarı

Dünya Bülteni / Haner Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de olayları değerlendirdiği basın toplantısında, “Operasyonlar derhal son bulmalı.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de devam eden operasyonların biran önce durması gerektiğini söyleyerek, "Eğer bu operasyonlar durmazsa, bundan sonra bu süreç üzerinde atılacak adımlar konusunda konuşacak bir şey de kalmaz" dedi.

Davutoğlu ayırca, uluslararası basında sıkça dile getirilen görüşleri reddettiklerini belirterek, Türkiye'nin Suriye'ye operasyonların son bulması konusunda herhangi bir süre tanımadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutolu, akşam saatlerinde yaptığı basın açıklamasıyla, Suriye'ye ikinci uyarıyı gönderdi. Daha önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştüklerini hatırlatan Bakan Davutoğlu, bu görüşmede operasyonların derhal durdurulması ve reformların hayata geçirilmesi için Suriye'den 2 talepte bulunduklarını söyledi.

Türkiye'nin operasyonların durdurulması konusunda Suriye'ye bir süre tanımadığının altını çizen Bakan Davutoğlu, "Türkiye ne bu görüşmede, ne de daha sonraki aşamalarda operasyonların devam etmesi konusunda Suriye'ye herhangi bir süre tanımış değildir. Bu konuda özellikle uluslararası basın kuruluşlarında gündeme getirilen hususları şiddetle reddediyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin yapılan her görüşmede operasyonların derhal durdurulması konusunda Suriye'ye uyarıda bulunduğuna dikkat çeken Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin sivillerin öldüğü operasyonlara yeşil ışık yakmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

Suriye'nin görüşmelerin ardından ilk iki gün içinde bazı olumlu adımlar attığını ve Hama'dan askeri çektiğini ve bu kenti gazetecilere açtığını söyleyen Bakan Davutoğlu, "Ancak daha sonra özellikle Perşembe günü akşamından başlamak üzere bugüne kadar maalesef operasyonların durdurulması bir yana, yoğunlaşması ve yaygınlaşması söz konusu olmuştur. Perşembe günü akşamından şu ana kadar Suriye yönetimine her düzeyde, altını çizerek söylüyorum temaslarda bulunarak bu operasyonların biran önce durdurulması için taleplerimizi tekrarladık. Beklentilerimizi bir kez daha vurguladık" şeklinde konuştu.

Suriye'deki olayların insan hakları konusunda sadece 'içişleri' olarak görülemeyeceğini vurgulayan Bakan Davutoğlu, Suriye yönetimine bir kez daha seslenerek şunları kaydetti:

"Sivil halka yönelik olan ve büyük şehirlerde, şehir içlerinde yoğunlaşan bu operasyonlar derhal durdurulmalıdır. Askeri mevcudiyet şehirlerden çekilmeli, ve hayat bu anlamda normale dönmelidir. Eğer operasyonlar durmazsa, bundan sonra bu süreç üzerinde atılacak adımlar konusunda konuşacak bir şey de kalmaz. Derhal bu operasyonların durmasını bekliyoruz, talep ediyoruz.
Suriye halkına da mesajımız şudur; haklı demokratik talepleri konusunda Türkiye sadece Suriye halkının değil, Mısır, Tunus, Libya halkının nasıl yanında olduysa, Suriye halkının da yanında olmuştur. Bu ilkesel bir pozisyondur. Bu pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ortadoğu'da bu konudaki taleplerin yanında durmaya devam edeceğiz. Bu talepleri barışçıl yollarla gündeme getirmelerini ve bu taleplerin gerçekleşmesi konusunda da Türkiye'nin yanlarında olduğunu bir kez daha bilmelerini istiyorum. Bölgesel olarak da çabalarımız sürüyor, sürmeye de devam edecek. Ümidimiz bu sesimize kulak verilir, ve operasyonlar biran önce, derhal durdurulur ve Suriye'de halkın taleplerini karşılayacak bir süreç başlar ve ileri aşamalara yükselir."

Davutoğlu, son olarak ise çağrısını yineleyerek, şu andan itibaren sivil kayıplara yol açan operasyonların durması gerektiğini tekrarlayarak salondan ayrıldı.

 


Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 21:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip emin
talip emin - 8 yıl Önce

söz konusu israilin suriyeyi parçalama planını gerçekleştirmek olunca (1982 Kivunim Dergisinde yayınlanmış ve R. Garaudy İsrail Mitler ve Terör adlı kitabına alıntılamış merak edenler bakabilir) olunca ne kadar cesur hareket ediyor sayın davuduğlu. oysa komşumuz ırakta en az on adet ramazan ayı katliamlar ve tecavüzlere tanık oldu yer ve ök. Arşı ala titredi milyonlarca müslümanın feryatları.

banner39

banner36

banner37

banner35