banner39

Davutoğlu'ndan sürpriz Bosna ziyareti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu akşam halen gerginliğin sürdüğü Bosna- Hersek'e gidiyor. Davutoğlu Saraybosna'daki temasları kapsamında Bosna Hersekli liderlerle görüşme yapacak

Dış Politika 11.02.2014, 16:56 11.02.2014, 17:39
Davutoğlu'ndan sürpriz Bosna ziyareti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çeşitli temas ve görüşmelerde bulunmak üzere Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geliyor.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre, Bakan Davutoğlu, bu akşam özel uçakla geleceği Saraybosna'da geceyi geçirecek ve yarın çeşitli ikili görüşmelerde bulunacak. Bakan Davutoğlu'nun, Saraybosna'daki temasları kapsamında Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Jelyko Komşiç, Boşnak üye Bakir İzzetbegoviç ve Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç'le ayrı ayrı görüşecek.

Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ile de bir araya gelecek olan Bakan Davutoğlu, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç ve AB Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko ile de görüştükten sonra temaslarını tamamlayarak aynı gün Bosna Hersek'ten ayrılacak.

Bosna Hersek'teki protestolar devam ediyor

Öte yandan, Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Tuzla kentinde kamu çalışanları tarafından başlatılan, ardından ülke geneline yayılan protestolar, başkent Saraybosna ve Mostar'da devam ediyor.

Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı binası önünde öğlen saatlerinde toplanan bir grup, daha sonra Bosna Hersek Federasyonu hükümet binasına doğru yürüyüşe geçti. Federasyon hükümeti binası önüne gelen grup, burada şehrin en merkezi konumundaki Ali Paşa Caddesi'ni trafiğe kapattı.

"İstifa edin" şiklende slogan atan eylemciler, "EU-HELP", "Özelleştirmelerin revize edilmesini istiyoruz", "Yasa dışı elde edilen malların geri alınması", "Herkese sağlık sigortası", "bakanların maaşlarının indirilmesini istiyoruz" şeklinde pankartlar da açtı.  Çok sayıda polisin bulunduğu hükümet binasının çevresi, güvenlik güçlerince dikenli tellerle kapatıldı. Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Nikşiç'in istifasını isteyen eylemcilerin, Federasyon binası önündeki eylemleri devam ediyor.

Bu arada, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da toplu taşımadan sorumlu kamu şirketi GRAS şirketi çalışanları da protestoculara destek verme kararı aldı. GRAS çalışanlarının, bugün öğleden sonra toplu taşıma araçlarındaki görevlerini aksatmadan protestoculara destek verecek.

Ülkenin güneyindeki Mostar kent merkezinde bulunan İspanya Meydanı'nda da çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan 700 kişilik grup, eylem düzenledi. Öğlen saatlerinden sonra toplanan eylemciler, istifasını istedikleri Hersek Neretva Kantonu hükümeti aleyhine bir süre sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Bosna Hersek'te geçen hafta Tuzla kentin başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda, şu ana kadar Tuzla Kantonu Başbakanı Sead Çauşeviç, Zenitsa-Doboy Kantonu Başbakanı Munib Huseyinagiç, Saraybosna Kantonu Başbakanı Suad Zelykoviç ve Una Sana Kantonu Başbakanı Hamdiya Lipovaça istifa etmişti. Kanton başbakanlarının yanı sıra, Hersek-Neretva Kantonu İçişleri Bakanı Mario Şulenta, Novi Travnik Belediye Başkanı Refik Lendo ve Bosna Hersek Polis Koordinasyon Müdürü Himzo Selimoviç de protestolar nedeniye istifa ettiklerini açıklamıştı. Eylemciler, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı binası ile 17 kamu binasını ateşe vermişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?