banner39

Davutoğlu'ndan sürpriz Irak ziyareti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün sürpriz bir şekilde Irak'a gitti. Davutoğlu'nun Iraklı üst düzey devlet yetkilileriyle görüşmesi bekleniyor.

Dış Politika 16.01.2011, 10:39 16.01.2011, 10:39
Davutoğlu'ndan sürpriz Irak ziyareti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Irak'ın başkenti Bağdat’a bir ziyaret gerçekleştiriyor. Davutoğlu'nun Bağdat ziyareti sırasında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin yanı sıra Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri Maliki, Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ve yeni oluşturulacak Ulusal Stratejik Politikalar Konseyi Başkanlığı’nı üstlenecek Iyad Allawi ile diğer Iraklı siyasi liderlerle görüşeceği açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı, lIrak’ta yeni hükümetin 21 Aralık 2010 tarihinde kurulmasının ardından gerçekleşecek bu ilk ziyaretin, "iki ülke arasında her alanda gelişmekte olan ilişkilerin daha da ileri götürülmesine imkan sağlayacağını" ifade etti.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Türkiye ile Irak arasında 2008 yılında tesis edilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) önümüzdeki dönemdeki faaliyetlerine ilişkin hazırlıklar ele alınacaktır" denildi.

Davutoğlu'nun Bağdat'taki temaslarının ardından ikili ve bölgesel konularda görüşmelerde bulunmak üzere Şam'a geçeceği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?