banner39

Davutoğlu'nun kritik Yunanistan ziyareti yarın

Bakan Davutoğlu, vize konusu, Batı Trakya meselesi, Kıbrıs ve kıta sahanlığı gibi konularında görüşüleceği Yunanistan ziyaretine yarın başlıyor.

Dış Politika 07.03.2011, 14:15 07.03.2011, 14:20
Davutoğlu'nun kritik Yunanistan ziyareti yarın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yarın Dışişleri Bakanı Dimitris Droutsas’ın konuğu olarak 3 günlük bir ziyaret için Yunanistan’a gidiyor. Davutoğlu’nun Yunanistan programında Batı Trakya da var.

İlki Yunanistan’da yapılan, ikincisi ise Temmuz ayında Türkiye’de düzenlenecek Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına hazırlık niteliğindeki ziyaretin gündemi de yoğun. Davutoğlu, Yunan Dışişleri Bakanı Droutsas’ın yanısıra Başbakan Yorgo Papandreu ile de görüşecek.

Türk-Yunan işbirliği kapsamında Türk turistler için vize konusunda kolaylık ile vizenin serbestleştirilmesine ilişkin devam eden çalışmaların ele alınması bekleniyor. Batı Trakya Türk azınlığı, Kıbrıs ve adalar gibi konular ise iki ülke arasında kritik başlıklar. Davutoğlu ve beraberindeki heyet, Batı Trakya’ya geçerek Müslüman Türk azınlığının yoğun yerleşim merkezlerinden İskeçe, Gümülcine ve Kavala’ya da uğrayacak.

Yunan medyası ziyaret öncesi konuya ilişkin haberler yayınlıyor. Daha önce Türk hükümet yetkililerinin Batı Trakya ziyaretlerine ilişkin rahatsızlığını gizlemeyen Yunan medyası, Davutoğlu’nun temasları içinde benzer yorumlar yapıyor.

MEİS ADASI KRİZİ

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Atina ziyareti öncesinde Yunan gazetesine Ege’deki kıta sahanlığı sorunuyla ilgili verdiği “Meis adası Akdeniz’dedir Ege’de değil” demeci, görüşmelerdeki krizi ortaya çıkardı. Yunanistan Dışişleri anında cevap verdi ve “Biz öyle düşünmüyoruz” dedi.

HUKUK TÜRKİYE'DEN YANA

Bakan Davutoğlu, Yunan gazetesine verdiği röportajında, “Türkiye’nin, Meis Adası konusunda geçerli hukuki ve siyasi tezleri bulunduğunu” ifade eden Davutoğlu, “İstikşafi görüşmeler, Ege’deki tüm  anlaşmazlıklarımızla ilgili bütün konuların incelenmesini hedeflemektedir. Dolayısıyla öncelikli olarak Ege’ye odaklanmış durumdayız. Ancak Meis Adası Akdeniz’de yer almaktadır. Meis Adası ile ilgili Türkiye’nin, uluslararası hukuk ve Lahey Adalet Divanı da dahil olmak üzere, uluslararası mahkemeler içtihadı ile uyumlu, geçerli hukuki ve siyasi tezleri bulunmaktadır. Ve biliyoruz ki Türkiye ile Yunanistan Doğu Akdeniz’deki deniz bölgeleri konusunda farklı görüşlere sahip. Ancak coğrafi nedenler ve diğer konulara rağmen, bizler Yunanistan ile olan görüş ayrılıklarını bir an önce çözmek istiyoruz” demişti.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?