banner15

Diplomatik operasyon başlıyor

PKK'nın başta Avrupa olmak üzere dünya çapındaki mali kaynaklarının kurutulması için diplomatik girişim başlatıyor

Diplomatik operasyon başlıyor

Türkiye Irak'ın kuzeyindeki terör kamplarına yönelik hava harekatının ardından, örgütün başta Avrupa olmak üzere dünya çapındaki mali kaynaklarının kurutulması için diplomatik girişim başlatıyor. Bu kapsamda;

- Büyükelçiler bulundukları ülkelerin dışişleri bakanlıklarına son operasyonun gerekçelerini, PKK faaliyetlerini anlatacak. Örgüte kaynak sağlayan yapılanmaların isim ve adreslerini verip yaptırım isteyecek. AB nezdinde de girişimlerde bulunulacak.

- İstihbarat birimlerince, terör örgütüne yardım topladığı belirtilen 370 dernek, vakıf ve şirketin kapatılması için kanıtlar bu ülkelere gönderilecek. Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda başta olmak üzere AB ülkelerine ağırlık verilecek. Avrupa'daki PKK yanlısı dernek ve diğer sivil toplum kuruluşları, merkezi Almanya'da bulunan 'Kürt Dernekleri Federasyonu'na (Yek-Kom) bağlı olarak faaliyet gösteriyor. AB'deki ülkelerde PKK kontrolündeki STK'ların dağılımı şu şekilde: Almanya 182,  İsveç 35,  Belçika 20, Danimarka 19, Fransa 12, Hollanda 12, İngiltere 12, Yunanistan 10, Bulgaristan 7, İtalya 6, Romanya 5, Finlandiya 4, İspanya 3, Macaristan 3. AB dışında kalan bazı ülkelerde de PKK'ya yardım ya da militan toplayan çeşitli dernekler var. Bunlardan 28'i İsviçre'de, 6'sı da yine Avrupa topraklarında bulunan ancak AB üyesi olmayan Norveç'te yer alıyor. ABD ve Kanada'da 3'er adet kuruluş un bulunduğu belirtiliyor.

- Türkiye sınır ötesi diplomatik harekatında, daha önce kullandığından daha sert bir dil kullanmayı da planlıyor. Buna göre, temas kurulacak ülkelere, kanıtlar da sunulacak ve 'Bu kuruluşları kapatmamanız durumunda ikili ilişkilerimizi gözden geçiririz' mesajı verilecek. 

Kaynak: Akşam
 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 08:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35