banner39

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkmenistan'da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi ziyaret için gittiği Türkmenistan'da basına açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Türkmenistan ve Azerbaycan'ın dışişleri bakanlarıyla üçlü bir zirve yapacak

Dış Politika 29.01.2015, 10:07 29.01.2015, 10:07
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkmenistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Türkmenistan'a resmi bir ziyaret düzenledi. Türkmenistan ziyaretinin Orta Asya bölgesine ilk resmi ziyareti olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, hem Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov hem de Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile görüşmelerinde ikili ilişkileri enine boyuna değerlendirdiklerini belirtti.

Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde çok önemli fırsatlar olduğunu ifade ederek, son 7 yılda taraflar arasında 14 üst düzey ziyaretin gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Her şeyden önce karşılıklı üst düzey ziyaretlerin liderler düzeyinde devam etmesi bizi mutlu ediyor. 3-4 Mart'ta sayın Berdimuhammedov Türkiye'ye gelecek. Bu sene Türkmenistan tarafsızlığının 20. yılını kutluyor, bazı etkinlikler düzenlenecek. Biz de en üst düzeyde katılım sağlayacağız. Yine Çanakkale Savaşlarının 100. yılı anma etkinliklerine davet ettik, inşallah sayın Berdimuhammedov bu törenlere de katılacak."

Türkiye-Türkmenistan ekonomik ilişkilerini geliştirmek için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, her ziyarette Türkmenistan'ın ne kadar geliştiğini ve kalkındığını fark ettiğini belirtti. Bu gelişmede Türk firmalarının da katkısı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Bugüne kadar 46 milyar dolarlık proje üstlendiler. Türkmenistan'ın 2030 Devlet Kalkınma Programı çerçevesinde önemli projeler gerçekleştirilecek. Bu süreçte Türk firmaları da önemli rol üstlenecek" dedi.

Berdimuhammedov'un Türk firmalarına olan güvenini bildiklerini belirten Çavuşoğlu, bu çerçevede Türk firmalarına bu güveni boşa çıkarmadıkları için çok teşekkür etti.

Çavuşoğlu taraflar arasında askeri ve eğitim alanında da önemli işbirliği olduğunu kaydederek, ortak üniversite kurulması için anlaşmalar imzaladığını anımsattı. Bu yıl Merv şehrinin Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin güçlü bir şekilde önümüzdeki dönemde de yoluna devam edeceğini ifade etti.

Bugün Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan üçlü dışişleri bakanları toplantısının gerçekleştirileceğini dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Üç ülke arasındaki ilişkilerin daha ileri noktaya gidebilmesi için ulaşım ve enerji başta olmak üzere bölgeyi ve hatta Avrupa'yı ilgilendiren çok önemli projeler konusunda görüş alışverişinde bulunacağız. Üç ülkenin birlikte hareket etmesi önemli. Dışişleri bakanları arasında olan bu üçlü mekanizmanın liderler tarafından da devam ettirilmesi tarafındayız. Bu sene içinde inşallah Türkemnistan'da üçlü cumhurbaşkanları düzeyinde zirveyi de gerçekleştirmek istiyoruz."

Çavuşoğlu temaslarının ardından Meredov ile birlikte Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nü ziyaret etti. 

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü