banner39

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a kınama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye yönelik sözlerini reddettiklerini söyledi.

Dış Politika 21.05.2022, 10:27
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a kınama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye yönelik sözlerini reddettiklerini ve Türk hava sahasına yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınadıklarını bildirdi.

Büyükelçi Bilgiç, Yunanistan'ın hava sahası ihlali iddialarıyla ilgili soruya yazılı cevap verdi. Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçaklarının 16 Mayıs'ta Gökçeada’nın batısında ve 17 Mayıs'ta Enez’in batısında Türk hava sahasını ihlal ettiğini belirten Bilgiç, "Türk Hava Kuvvetleri bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli yanıtı 18 Mayıs'ta verdi" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Bilgiç, "Yunanistan, bir kez daha kendi tahrikkar eylemleriyle başlattığı gerginliği kullanarak uluslararası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları külliyen reddediyor, hava sahamıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Bilgiç, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için Yunanistan’ın Ege’deki provokatif eylemlerini sonlandırması ve bir yıldır toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem ikili hem de NATO bünyesinde başlatılan Güven Arttırıcı Önlemler sürecine ciddiyetle yaklaşması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?