banner39

Dışişleri Bakanlığı: Silahlardan haberimiz yok

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'de ele geçirilen ve Türkiye menşeli olduğu iddia edilen silahlarla ilgili açıklama yaptı

Dış Politika 19.12.2012, 14:35 19.12.2012, 14:39
Dışişleri Bakanlığı: Silahlardan haberimiz yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'de ele geçirilen Türkiye menşeli 7 bin adet silahtan haberdar olunmadığını belirtti. Bakanlık, daha önce de buna benzer olayların yaşandığına dikkat çekerek, Türkiye-Yemen ilişkilerini hedef almış mihraklar da dahil tüm ihtimallerin dikkate alınması gerektiğini bildirdi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Bazı basın-yayın organlarında, Yemen'in Hudeyde yolu üzerinde bulunan Hais kenti girişinde yapılan araç kontrollerinde, 67 kutu içerisinde ülkemiz menşeli yaklaşık 7 bin adet tabanca ele geçirildiğine dair haberler yer almaktadır. Söz konusu haberlerde yer alan iddialar, ilgili kurum ve kuruluşlarımızla paylaşılarak, gerekli incelemeler başlatılmıştır. Öte yandan, vakit geçirmeksizin Yemen makamları ile de temas kurularak, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi talep edilmiştir." denildi.

Bahsekonu silah sevkiyatının, hiçbir şekilde taraflarından verilmiş bir izne dayanmadığı ifade edilen Dışişleri açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: "Esasen, evvelce de defaatle vurguladığımız gibi, çatışma riskinin yüksek olduğu bir bölgede daha çok insanın ölümüne yol açabilecek böyle bir silah ihracatına izin verilmesi söz konusu olamaz. Ayrıca, ülkemizden silah ihracatı, bu konudaki uluslararası mevzuata uygun bir şekilde gerçekleştirilmekte, buna ilişkin veriler, uygun uluslararası platformlarda şeffaf bir şekilde paylaşılmaktadır. Türkiye, Yemen'de geniş katılımlı siyasi diyalog ve uzlaşı sürecine halel getirebilecek her türlü riske karşı dikkatli ve duyarlı tutumunu kararlılıkla sürdürmektedir. Yetkili makamlarımız, haberlerde Türkiye'den gönderildiği iddia olunan silahların gerçek menşei, Yemen'e nakliye yol ve araçları hakkındaki çok yönlü incelemeleri sırasında, Türkiye-Yemen ilişkilerine menfi etkide bulunmayı hedeflemiş olabilecek bazı mihrakların mevcudiyeti dâhil, tüm ihtimalleri dikkate almaktadır.

Türkiye, Yemen'de ihtiyaç duyulan güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesine her türlü desteği vermeye devam edecek, dost ve kardeş Yemen halkının huzur ve refahının pekiştirilmesine yönelik, bu sürece olumsuz yansıyabilecek tüm girişimlere karşı kararlı tutumunu sürdürecektir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?