banner15

Dışişleri: El Nusra hâlâ terör listesinde

Dışişleri Bakanlığı, El Nusra'nın terör listesinden çıkarıldığı yönündeki haberleri yalanlayarak, güncellenen listenin Irak'la ilgili olduğunu açıkladı

Dışişleri: El Nusra hâlâ terör listesinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı El Nusra'nın terör listesinden çıkarıldığı yönündeki haberler üzerine açıklama yaptı.

Resmi Gazetede yayınlanan kararla Türkiye ’nin El Nusra’yı terörist örgüt olmaktan çıkarttığı iddialarına Dışişleri açıklık getirdi.

Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'in haberine göre kaynaklar, BM ’nin Mayıs ayında aldığı kararla El Nusra'nın El Kaide başlığı altında tanımlanmaktan vazgeçildiğini ve El Nusra’nın El Kaide’den bağımsız bir örgüt olarak tanımlandığını anımsattı ve şu bilgiyi verdi:

“Resmi Gazete’de yayınlanan karar, Türkiye’nin mevzuatının BM’ye uyumlulaştırılmasından ibaret. Yani eskiden El Kaide başlığı altında El Nusra’yı terörist örgüt kabul ediyorduk oysa 3 Haziran’da yayınlanan kararla El Nusra’yı başlı başına terörist örgüt kabul ettik. BM’nin kararına paralel olarak da El Kaide’nin başlığından isim çıkartıldı. Bakanlar Kurulu’nun 21 Mayıs 2014 tarihinde aldığı 6388 sayılı karar çerçevesinde El Nusra terör örgütüdür."

Bugünkü Resmi Gazete'de, "El Kaide ile bağlantılı tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonlar" başlığında yer alan "Al-Qaida in Iraq" adlı kuruluşa ilişkin bazı bilgiler güncellenmişti. Buna göre, örgütün kullandığı diğer adlar arasında yer alan "Jabhat al Nusrah", "Jabhet al-Nusra", "Al-Nusrah Front" ve "The Victory Front" isimleri güncellemede yer almamıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 14:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Dincer
Zeki Dincer - 6 yıl Önce

El Nusra’nın El Kaide’den bağımsız bir terör örgütü olarak sınıflandırılması aslında hiçbir şeyi değiştirmiyor. İkisinin de özü ve sözü aynı. Hatta IŞİD bile El Kaide’nin çocuklarından biri. IŞİD’in başı Zerkavi zamanında Bin Ladin’e bağlılık yemini etmiş olan biri. El Nusra’nın başı Cevlani, Zevahiri’ye bağlılığını tekrar ve tekrar yinelemiş olan biri.

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 6 yıl Önce

Aşırı dinci görüşleri, sapkın cihad tarzları, girdikleri ve etkili oldukları tüm topraklarda yıkıma ve ölüme yol açıyor olmaları bunların ortak özellikleri. İsmini ne koyarlarsa koysunlar hepsi Türkiye’nin başına bela, milli güvenliğine ve geleceğine de büyük bir tehlike teşkil etmektedir.

banner39

banner50

banner47

banner48