banner39

Dışişleri: Fas'ta yeni anayasa memnuniyet verici

Dışişleri Bakanlığı, Fas’ta referandumla kabul edilen anayasayı memnuniyetle karşılıyoruz" açıklaması yaptı.

Dış Politika 08.07.2011, 20:06 08.07.2011, 20:06
Dışişleri: Fas'ta yeni anayasa memnuniyet verici

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Fas'ta yeni anayasanın 1 Temmuz 2011 tarihinde düzenlenen referandum sonucunda halkın büyük çoğunluğunun desteğiyle kabul edilmesini memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Fas’ta referandumla kabul edilen anayasayı dolayısı ile memnuniyet dile getirildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi: “İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında özlü ilerlemeler içeren; yargı bağımsızlığı ve evrensel demokratik değerler yönünde açılımlarda bulunulmasını öngören yeni anayasanın tam olarak uygulamaya konulmasıyla dost ve kardeş Fas halkının daha çağdaş yaşam koşullarına kavuşmasını temenni ediyoruz.

Her zaman vurguladığımız üzere, sürdürülebilir istikrar, ancak halkların huzur, mutluluk ve refahının sağlanmasıyla; meşru talep ve beklentilerinin karşılanmasıyla mümkündür. Fas Yönetiminin reform yönünde attığı kayda değer adımların sadece Fas için değil, bölgenin geneli için olumlu yansımaları olacağına inanıyoruz.

Türkiye, yakın dostluk ve kardeşlik ilişkileri içinde olduğu Fas'ın reform sürecine elinden gelen her türlü desteği vermeye hazırdır.”

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?