banner39

Dışişleri: Lübnanlı grup henüz gelmedi

Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli muhalif gruplar tarafından alıkonan Lübnalıların Türkiye'ye giriş yapmadıklarını açıkladı

Dış Politika 26.05.2012, 17:30 26.05.2012, 17:51
Dışişleri: Lübnanlı grup henüz gelmedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli muhalif savaşçılar tarafından kaçırıldığı öne sürülen 11 Lübnan vatandaşının Türkiye'ye giriş yapmadığını açıkladı.

Konuyla ilgili bir soruya cevap veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, "Kaçırılan 11 Lübnan vatandaşının sağlıklarının iyi olduğu, serbest bırakılacakları ve Türkiye'ye giriş yapmalarının beklendiği konusunda Lübnan makamlarına ve tarafımıza intikal eden dolaylı bilgi konusunda Lübnanlı yetkililerle gerekli istişarede bulunulmuştur. Ancak, şu ana değin, anılan Lübnan vatandaşları ülkemize giriş yapmamıştır." dedi.

Türkiye'nin Lübnanlı yetkililerin talepleri doğrultusunda imkanları ölçüsünde bu konuda gerekli katkıyı yapmaya çalıştığını ifade eden Ünal, "Temennimiz, kaçırılan Lübnanlı kardeşlerimizin sağ ve salim bir şekilde biran önce ailelerine kavuşmalarıdır ve bu hususta elimizden gelen çabayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı. Ünal, Suriye'de 11 Lübnan vatandaşının kaçırılması hadisesinin bir istikrar sorununa dönüşmesini engellemek amacıyla, Lübnan'da ilgili tüm tarafların sergilediği çabayı ve sağduyulu yaklaşımı takdirle karşıladıklarını da ekledi.

Lübnanlı yetkililer daha önce, İran'daki türbe ziyaretlerinin ardından Türkiye üzerinden ülkelerine dönerken Suriye'de kaçırılan vatandaşlarının Türkiye'ye teslim edildiğini açıklamıştı.

Lübnan'da yaşanmakta olan ve bu ülkenin istikrarını hedef alan gerginliğin biran önce yatıştırılmasının büyük önem taşıdığına inandıklarını da belirten Selçuk Ünal, "Esasen, Lübnan'da her düzeydeki muhataplarımızla bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde, bu konuda elimizden gelen katkıyı sağlamaya hazır olduğumuzu da ifade etmiş bulunuyoruz." diye ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?