banner39

Dışişleri'nden ABD raporuna tepki

'Türkiye'de dini özgürlük yok' diyen rapora Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi: Bizim için yok hükmünde!

Dış Politika 22.03.2012, 16:41 22.03.2012, 16:46
Dışişleri'nden ABD raporuna tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu "Türkiye'de dini özgürlük yok" dedi, Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi..

Dışişleri Bakanlığı, "tek dine odaklanan bu rapor, tamamen siyasi gerekçelerle hazırlanmış tutarsız bir belgedir" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Amerikan Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu raporunun, Amerikan Dışişleri Bakanlığı raporu ile çeliştiği ifade edildi.

Açıklamada, "Avrupa'da İslamofobi temelli eylemler meydana geliyorken bunların ele alınmaması, ayrıca, Müslümanların temel dini özgürlüklerinin bir takım siyasetçiler tarafından tartışmaya açılması, tek dine odaklanan bu raporun tamamen siyasi gerekçelerle hazırlanmış tutarsız bir belge olduğunu gözler önüne sermektedir" dendi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Hiçbir tarafsız gözlemcinin, ülkemizde son dönemde ileriye doğru atılan adımları ve yapılan reformlara temel teşkil eden siyasi iradeyi kasıtlı olarak göz ardı eden bu raporda yer verilen iddiaları ciddiye alması mümkün değildir. Bu rapor bizim için yok hükmündedir" ifadesine yer verildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?