banner39

Dışişleri'nden Bosna kuşatması açıklaması

Bosna Hersek'in kuşatılmasının 20. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yayımlayan Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Bosna'nın refahı için çalışmaya devam edeceğini belirtti

Dış Politika 06.04.2012, 10:05 06.04.2012, 10:05
Dışişleri'nden Bosna kuşatması açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Saraybosna'nın kuşatma altına alınışının 20. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kardeş Bosna-Hersek halkının refah ve esenliğinin artmasına yönelik çalışmalarının her alanda devam edeceğine dair kararlılığını hatırlattı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugünün, 6 Nisan 1992 günü Bosna Savaşı'nın başında, Saraybosna'nın kuşatma altına alınışının 20. yıldönümü olduğu belirtilerek, geleneksel olarak, "Saraybosna Şehir Günü" olarak da kutlanan 6 Nisan tarihinin, aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda şehrin işgal güçlerinden kurtuluşunun da yıldönümü olduğuna dikkat çekildi.

Yakın geçmişte İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın yaşadığı en ciddi trajedilerden biri olan Bosna Savaşı sırasında yaklaşık 200 bin kişinin hayatını kaybettiği, 2,7 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve mülteci konumuna düştüğü anımsatılan açıklamada, bu kişilerin 74 bininin hala evsiz olduğu, 44 ay süren Saraybosna kuşatması sırasında Saraybosna halkının olağanüstü ağır koşullar altında benzersiz bir direniş ve yaşam mücadelesi sergilediği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu vesileyle, tarihten gelen köklü ilişkilere sahip olduğumuz dost ve kardeş Bosna-Hersek'in barış, istikrar ve refahına büyük önem atfettiğimizi belirtiyor, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin muhafazası ile uluslararası tanınmış sınırları dahilinde işleyen bir devlet yapısına sahip olmasına dair taahhüdümüzü bir kez daha teyit ediyoruz. Bosna-Hersek'in Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesini kuvvetle destekliyoruz.

Kardeş Bosna-Hersek halkının refah ve esenliğinin artmasına yönelik çalışmalarımızın her alanda devam edeceğine dair kararlılığımızı hatırlatıyoruz."

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?