banner39

Dışişleri'nden Ermenistan'a kınama

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan sınırına geçen Türk çobana ateş açılarak öldürülmesini şiddetle kınadı.

Dış Politika 02.08.2013, 00:13 02.08.2013, 00:13
Dışişleri'nden Ermenistan'a kınama

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan sınırına geçen Türk çobana ateş açılmasıyla ilgili, "Masum bir vatandaşın basit bir sınır ihlali nedeniyle ateş açılarak öldürülmesini şiddetle kınadıklarını" bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Ermenistan sınırında koyunlarını otlatan Mustafa Ülker'in, otlattığı büyükbaş hayvanları toplamak üzere Ermenistan sınırını geçmesi nedeniyle açılan ateş sonucunda hayatını kaybettiğinin derin üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, Ülker'e Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına da başsağlığı dilendi.

Mustafa Ülker'in cenazesinin Türkiye'ye getirildiği ve konuya ilişkin gerekli diplomatik girişimlerin yapılmakta olduğu bildirilen açıklamada, "Masum bir vatandaşımızın, tamamen masum bir nedenle gerçekleştiği anlaşılan basit bir sınır ihlali nedeniyle ateş açılarak öldürülmesini şiddetle kınıyoruz. Ermeni tarafının sınırda ortaya çıkması olağan bu tür bir gelişmeye karşı orantısız güç kullanmış olmasının izahatı yoktur" denildi.

Bakanlık açıklamasında, "Bu ve benzeri gelişmelerin, Güney Kafkasya bölgesinde tam, sürdürülebilir ve kapsamlı bir normalleşmeye ve Ermenistan’ın komşularıyla ilişkilerine aklıselimin hakim olmasına duyulan ihtiyacı bir kere daha ortaya koyduğu" da belirtildi.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (1)
misafir 8 yıl önce
Türkiye'nin masum vatandaş(lar)ını savunması sadece bu kadar mı? Kınama yazısını herkes yazar. Türkiye devleti eğer milletinin önünde güven artırmak ve gerçek bir devlet olduğunu göstermek istiyorsa bu gibi olayları es geçmemeli. Tam tersine milletin nereden nasıl düşeneceğini iyi bilmeli. Bu devlet daha fazlasını yapmaya Biiznillah muktedirdir ve bunu göstermelidir.
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?