banner15

Dışişleri'nden Libya açıklaması

Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği'nin faaliyetlerinin geçici olarak askıya alındı.

Dışişleri'nden Libya açıklaması

Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği'nin faaliyetleri geçici olarak askıya alındı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Libya'daki güvenlik endişesi nedeniyle 500'den fazla Türk vatandaşının, kiralanan otobüslerle 24 Temmuz'da Tunus'un Djerba kentine sevk edildiği ve buradan yurda dönmelerinin sağlandığı belirtilerek, "Türk vatandaşlarına ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından, Trablus Büyükelçiliği'nin faaliyetlerinin geçici olarak askıya alındığı" kaydedildi.

Açıklamada, Libya'da Bingazi'de başlayan ve başkent Trablus'a sıçrayan, son dönemde de özellikle Trablus Havaalanı çevresinde yoğunlaşan çatışmaların yarattığı ciddi güvenlik zafiyeti dikkate alınarak, son olarak 23 Temmuz'da yapılan duyuruyla, bu ülkedeki Türk vatandaşlarının ülkeyi terk etmelerinin kuvvetle tavsiye edildiği ve karayoluyla Tunus'a geçiş ve buradan Türkiye'ye geliş için yapılacak düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 24 Temmuz saat 15.00'e kadar Trablus Büyükelçiliği'ne başvurmalarının istendiği anımsatıldı.

Açıklamada, büyükelçiliğin çekirdek kadrosunun Trablus'ta koşullar düzelene kadar bir süre çalışmalarını Tunus Büyükelçiliği bünyesinde sürdüreceği bildirildi.

Açıklamada ayrıca Misurata Başkonsolosluğu'nun faaliyetlerini sürdürmekte olduğu, Libya'da kendi istekleriyle kalan Türk vatandaşlarına hizmet vermeye devam edeceği belirtilerek, "Başkent Trablus'ta temenni ettiğimiz sükunet ve güvenlik sağlandığında misyonumuz faaliyetlerine yeniden başlayacaktır" denildi.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2014, 21:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48