banner39

Dışişlerinden Srebrenitsa açıklaması

Dışişleri , uluslararası toplumun ve bölge ülkelerinin Srebrenitsa'da yaşananlardan gerekli dersleri çıkaracağına inandığını bildirdi.

Dış Politika 11.07.2011, 11:26 11.07.2011, 11:26
Dışişlerinden Srebrenitsa açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Srebrenitsa'da işlenen soykırım nedeniyle kurbanların yakınları ile ailelerinin acılarını derinden paylaştığını dile getirerek, uluslararası toplumun ve bölge ülkelerinin Srebrenitsa'da yaşananlardan gerekli dersleri çıkaracağına inandığını bildirdi. 

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "1995 yılında Srebrenitsa'da işlenen soykırım nedeniyle kurbanların yakınları ile ailelerinin acılarının derinden paylaşıyor ve 8 binden fazla Boşnak kardeşimizin katledilmesiyle sonuçlanan bu vahim insanlık suçunu bir kez daha şiddetle kınıyoruz" denildi. 

Açıklamada, "uluslararası toplumun ve bölge ülkelerinin Srebrenitsa'da yaşananlardan gerekli dersleri çıkararak, tarih boyunca aşırı milliyetçilik ve etnik nefretin mal olduğu acı ve yıkımların bir daha tekerrür etmemesi için her türlü gayreti göstereceğine ve gerekli önlemleri alacağına inanıldığı" da belirtildi. 

Son dönemde Balkanlar'da sağduyulu bölge liderlerinin öncülük ettiği barış ve uzlaşma çabalarının memnuniyet ve takdirle izlendiğini kaydeden Bakanlık, bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının yolunun geçmişte yaşanan düşmanlıklara son vermek ve daha müreffeh ortak bir geleceği ortak bir akılla birlikte inşa etmekten geçtiğini bildirdi. 

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin dış politikasında Balkanlar'a özel bir önem ve öncelik atfetmekte olduğunu da ifade ederek, bu çerçevede bölgenin istikrarı açısından kalbi olarak gördüğü Bosna-Hersek'in bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliğinin kuvvetle desteklendiğini kaydetti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?