Dışişleri'nden 'Turiste saldırı' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Türkiye'de son günlerde Çinli turistler ve bazı diplomatik temsilciliklere zarar verme eylemlerinin tasvip edilmediğini söyledi.

Dışişleri'nden 'Turiste saldırı' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'de son günlerde Çinli turistler ve bazı işyerleri ile diplomatik temsilciliklere zarar verme eylemlerinin tasvip edilmediğini ve üzüntü duyulduğunu söyledi. 

Bilgiç, Tayland yönetiminin bir grup Uygur Türkünü kendi iradeleri dışında üçüncü bir ülkeye (Çin) iade etmesi ve Türkiye'de bazı turistlere yönelik münferit tepkiler gösterilmesine ilişkin gelişmeleri AA muhabirine değerlendirdi.

Türkiye'de son günlerde Çinli turistlere ve bazı işyerlerine yapılan saldırılar ile bazı diplomatik temsilciliklere yönelik bayrak yakma ve binaya zarar verme gibi eylemlerin tasvip edilmediğini vurgulayan Bilgiç, "Bu tür fevri davranışların hiç kimsenin yararına olmadığı düşünülmektedir" dedi.

Bilgiç, Tayland'ın İstanbul Fahri Konsolosluğu'na dün yapılan saldırıyı da anımsatarak, şunları kaydetti:

"8 Temmuz günü Tayland’ın İstanbul Fahri Konsolosluğuna karşı gerçekleştirilen saldırıdan da üzüntü duyulmuştur. Yabancı misyonların güvenliğinin sağlanması hususunda uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarımız mevcuttur. Bu çerçevede gereken her türlü tedbir alınmıştır. Ülkemizi ziyaret eden turistler misafirlerimiz olup, ülkemizdeki can ve mal güvenliklerinin korunması hepimizin ortak sorumluluğudur."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 07:40
banner53
YORUM EKLE

banner39