banner15

Dolmabahçe'de Libya zirvesi

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçede Libya Ulusal Geçiş Konseyi başkanı Mahmud Cibril'le görüştü

Dolmabahçe'de Libya zirvesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril'le Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde 1 saat görüştü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı görüşmede Mahmud Cibril, Libya'daki son durumla ilgili Erdoğan'a bilgi verdi.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen görüşmede Cibril'in, Sirte, Beni Velid ve Sebha dışında tüm ülkenin kontrolünü Ulusal Geçiş Konseyi'nin ele aldığını söylediği belirtildi. Cibril'in, "Kalan bu 3 şehrin de kan dökülmeden alınmak istiyoruz. Kaddafi ve çocuklarının yerlerini bilmiyoruz. Şu andaki en önemli sorunumuz yurtdışındaki mali varlıklarımızın dondurulması. Bu kısıtlamanın kaldırılması konusunda Türkiye'den yardım talep ediyoruz. Ülkenin yeniden yapılandırılması ayrıca birlik ve beraberliğin sağlanması konusunda destek istiyoruz. Türkiye, Libya'daki her kesim tarafından kabul görmesi nedeniyle önemli bir aktör ve buradaki gelişmelerde çok önemli rol oynayabilir." dediği öğrenildi.

ERDOĞAN: HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Başbakan Erdoğan'ın da Türkiye'nin her türlü desteğe hazır olduğunu belirterek Libyalıların kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesi gerektiğini söylediği kaydedildi. Kurumsallaşmanın önemli olduğunu belirten Erdoğanın, bu çerçeve de yapılacak anayasal düzenlemelerin iyi hazırlanması gerektiğini, Türkiye olarak tecrübelerini kendileriyle paylaşacaklarını anlattığı ifade edildi.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin başında TRT ve Anadolu Ajansı'nın kısa süre görüntü alınmasına izin verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 14:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35