banner39

D.Türkistan'da Erdoğan öncesi göstermelik tedbirler!

Erdoğan'ın gezisi öncesinde, Çinli yetkililer işgal altında tuttukları Doğu Türkistan'da göstermelik tedbirler aldırdılar

Dış Politika 07.04.2012, 12:36 07.04.2012, 13:53
D.Türkistan'da Erdoğan öncesi göstermelik tedbirler!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erdoğan'ın gezisi öncesinde, Çinli yetkililer işgal altında tuttukları Doğu Türkistan'da, dini hürriyetin var olduğu intibaı için  göstermelik tedbirler aldırdı. Doğu Türkistan'dan gelen haberlere göre, Çin Komünist Partisi'ne bağlı Siyasi Danışma Konseyi, geçtiğimiz çarşamba günü Urumçi'deki mevcut camilerin imamlarını toplayarak, bir dizi talimat ve talebi kendilerine iletti. Bunlar arasında, Erdoğan'ın ziyareti boyunca, ezanların hoporlörle dışarıya verilmesi, imamların cami dışında da sarık takmaları ve milli giysilerini giymeleri emri de yer alıyor.

Doğu Türkistan'da tüm camilerin ve görevlilerin bağlı olduğu Siyasi Kingeş de denen Siyasi Danışma Konseyi'nin Erdoğan'ın hemen gezisi öncesinde uygulatmaya başladığı  kararlar şunlar:

1. Uygur kökenli olan  Camii İmam Hatipleri ve görevlilerinin yerine tamamen Kazak kökenliler atandı. Bunlara Türk heyetinin Urumçi'yi ziyareti esnasında milli giysilerini giymeleri ve sarık takmaları emredilirken, ziyaret bitimine kadar da kendilerinden sürekli olarak camilerde kalmaları istendi.

2- Geçmişte yasaklanan ve yasağı halen de süren ezanın hoparlörlerle duyurulması uygulamasına, Erdoğan'ın ziyareti boyunca son verildi. Hoporlör sistemi  olmayan camilere derhal hoporlör taktırıldı.

3- Türk asıllı (Uygur ve Kazak) emekli devlet memurlarına ziyaret esnasında milli kıyafetlerini giymeleri ve sokaklarda ve çarşı pazarda bulunup dolaşmaları emredildi.

4- Ziyaret esnasında Urumçı sokaklarında Çinlilerin bulunmaları kısıtlandı.

5- Uygur asıllı esnaflar ve dükkan sahiplerine, Erdoğan'ın ziyaretinin bitimine kadar gece ve gündüz olmasına bakılmaksızın dükkanlarını açık tutmaları emredildi.

Doğu Türkistanlılar, Çin Komünist Partisi'nin Erdoğan'ın ziyareti öncesinde aldırdığı bu göstermelik tedbirlerle, Türk heyeti üyelerine dini ibadetlerin yerine getirilmesinde kısıtlama olmadığı intibaını vermeye çalıştığını belirtiyorlar

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?