Erbil yönetiminden uçak açıklaması

Bakan Taner Yıldız'ın engellenen uçağıyla ilgili açıklama yapan Kürt Yönetimi, "Bağdat daha önce bize hava sahasının kapatıldığını bildirmedi" dedi

Dış Politika 04.12.2012, 17:17 04.12.2012, 17:17
Erbil yönetiminden uçak açıklaması

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi, Bağdat Hükümeti'nin Irak hava sahasının özel uçuşlara kapatıldığı yönünde kendilerine herhangi bir bilgilendirmenin yapılmadığını duyurdu. Uluslararası Enerji Konferansı'na katılmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı Erbil'e götüren özel uçağın Erbil havaalanına inişine izin verilmemişti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Sefhin Dizayi, merkezi Bağdat hükümetinin Irak hava sahasının özel uçuşlara kapatıldığını daha önce kendilerine bildirmediği için sorun yaşandığını kaydetti. Dizayi, Bağdat'ın kararına sert tepki göstererek, dün alınan bir kararın bugün kendilerine bildirilmesinin altında başka manaların yattığını ifade etti.

Dizayi açıklamasında, "Bağdat hükümeti yabancı özel uçaklara hava sahasının kapatılma kararını dün almış. Ancak bunu bize bildirmediler. Bakan Bey'in( Taner Yıldız) uçağı havada iken bize bildirildi. Yaşanan sorun bundan kaynaklandı. " dedi.

Bu arada Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu tarafından, günler öncesinden belirlenen program için tüm gerekli diplomatik izinlerin alındığı öğrenildi.

 

Kaynak: Cihan

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?