Erbil'den beklentimiz net: Referandum kararı iptal olsun

Resmi ziyaret için Erbil'e giden Çavuşoğlu IKBY'den referandum kararının iptalini istedi

Erbil'den beklentimiz net: Referandum kararı iptal olsun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandum kararına ilişkin, "Erbil'den beklentimiz son derece sade ve nettir. Bu referandum kararının iptal edilmesidir." dedi.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Irak ilişkilerinin gündeminde yer alan konuları ele almak üzere bugün Irak’a gerçekleştirdiği ziyarette ilk olarak mevkidaşı Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile bir araya geldi.

Resmi ziyarette bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile ortak basın toplantısı düzenlenliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Caferi ile samimi ve faydalı bir görüşme yaptıklarını söyledi. 

“Bugün Irak ve Türkiye’nin ortak gündeminde yer alan konularda faydalı görüş alışverişinde bulunduk. Irak’ın DAEŞ’e karşı verdiği mücadele ve özellikle Musul’un DAEŞ’ten temizlenmesi için Türkiye’nin memnuniyetini bir kez daha kendilerine ilettik.”

IRAK'A DESTEĞİMİZ SÜRECEK

“Telafer’de DAEŞ’e karşı operasyonların başlamasından mutluluk duyuyoruz. Bu operasyonlarda Irak’ı desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye olarak DAEŞ’le mücadelede olduğu gibi DAEŞ sonrası Irak’ta ulusal uzlaşma çabalarına desteklerimizi sürdüreceğiz.”

PKK’NIN TEMİZLENMESİ İÇİN DESTEK VERECEĞİZ

“PKK da DAEŞ gibi Irak için bir tehdittir. Irak’ın PKK’dan temizlenmesi için birlikte hareket edeceğiz, gereken her türlü desteği vereceğiz. Türkiye ve Irak’ın kaderi ortaktır. Aynı coğrafyayı aynı kaderi paylaşıyoruz. Bu yüzden ilişkilerimizi her alanda güçlendireceğiz.”

ERBİL VE BAĞDAT ARASINDAKİ SORUNLAR

Çavuşoğl Erbil-Bağdat arasındaki müzakerelerle ilgili gelen soruya; “Erbil ve Bağdat arasındaki tüm sorunların karşılıklı diyalogla çözülmesini diliyoruz. Tabi ki, Erbil’in Irak anayasasında sağlanan haklarının verilmesi de önemli. Ama Irak’ın sınır ve toprak bütünlüğü içerisinde yer alarak bu haklardan faydalanılmalı. Biz de, IKBY’yi her zaman destekledik. DEAŞ’a karşı Peşmerge’ye destek verdik. Erbil’in attığı yanlış adımların ne kadar yanlış olduğunu kendilerine de söyledik. Kerkük’te resmi kurumlara bölgesel yönetim bayrağı çekilmesi yanlıştı. Aynı şekilde referandum kararının yanlış olduğunu bugüne kadar hep söyledik ve bugün Erbil ziyaretinde de kendilerine bu fikrimizi söyleyeceğiz. Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların çözülmesi konusunda biz de üstümüze düşenleri yapmaya çalışıyoruz. iki taraftan da talep gelirse buradaki yapıcı tutumumuzu sürdüreceğiz.” şeklinde cevap verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 11:29
banner53
YORUM EKLE

banner39