banner39

Erdoğan: AB ve ABD'nin tek derdi petrol

Letonya'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB, BM ve ABD'nin Ortadoğu'da tek derdinin petrol olduğunu söyledi

Dış Politika 23.10.2014, 17:13 24.10.2014, 01:51
Erdoğan: AB ve ABD'nin tek derdi petrol

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Letonya ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kobani'de yaşanan gelişmelerle ilgili konuştu. Erdoğan, ABD, AB ve BM'nin daha önce Irak'ta, Suriye'de ve Türkiye'de yaşanan olaylara sessiz kaldığını ancak petrol kuyusu söz konusu olduğunda harekete geçtiklerini savundu.

Letonya Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:  
Kobani'den 200 bin kişi Türkiye'ye geldi. İçeride sivil kalmadı. 2 bin PYD'li kaldı. Şu anda içeride IŞİD'le savaşıyorlar. Onlar da terörist, onlar da terörist. Benim ülkemdeki bölücü terör örgütü PKK ile aynı.

Tüm Avrupa'ya sığınanların sayısı veya Avrupa'nın kabul ettiklerinin sayısı 130 bin. Şimdi soruyorum, acaba Avrupa bu kadar imkanlara sahip olduğu halde niçin kapılarını bu sığınmacılara açık tutmaz? Niçin onları kabullenmez? Veyahut 'Ey Türkiye sen 1,5 milyon insanı kabul ettin, bize de ne düşüyor? Biz acaba ne gibi katkılarda bulunabiliriz, biz nasıl destekler verebiliriz' diye herhangi bir derdi Batı'nın yok. Başta Avrupa Birliği de buna dahil.

300 bin insanın ölümüne, katledilmesine sessiz kalan dünya şu anda Kobani'de ayağa kalkmış durumda. Peki çok güzel de Dera için neredeydiniz? İdlib, Hama, Humus, oralar yanarken neredeydiniz? Örneğin PKK gibi kanlı bir terör örgütünü umursamayan dünya bir anda IŞİD terör örgütü için ittifak kurabiliyor. İyi de PKK ülkemde 40 binden fazla insanı öldürürken neredeydiniz?

Irak yönetimi mezhepçiliği körüklerken ne AB ne, BM ABD hiçbir önlem almadı.

Ne zaman IŞİD örgütü çıktı petrol kuyularını tehdit etti hemen müdahele ettiler. Demek bunların derdi insan değil petrol. Batı'nın şirketleri oralara sahiptir.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?