banner39

Erdoğan: Başörtülü vekile engel yok

Başbakan Erdoğan, Kosova'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, TBMM'de başörtülü milletvekiline hiçbir engel olmadığını söyledi

Dış Politika 23.10.2013, 10:01 23.10.2013, 10:13
Erdoğan: Başörtülü vekile engel yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, Kosova ziyaretiyle ilgili olarak kısa bilgi verdikten sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bir muhabirin başörtülü milletvekili için TBMM iç tüzüğünün değiştirilip değiştirilmeyeceğini sordu. Erdoğan bu soruya "Mevcut tüzükte bunun için bir değişikliğe gerek yok. Tüm şartlar uygun." dedi.

BDP VE MHP DE DESTEKLİYOR

TBMM'de başörtüsü konusunda MHP ve BDP'den de dün olumlu açıklamalar geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "MHP, milletvekili hanım arkadaşlarımızın başörtüsü ile Meclis'e girmesine taraftardır." dedi.

Bahçeli, başörtülü vekil konusundaki bir soru üzerine, "MHP, milletvekili hanım arkadaşlarımızın başörtüsü ile Meclis'e girmesine taraftardır. Ancak ölçüsünü Meclis'e yakışır bir şekilde yapmalarında yarar vardır. Herhalde sadece gözü gözüken bir kara çarşafla Meclis'e gelecek halleri yoktur." diye konuştu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün bir muhabirin "İçtüzük konusunda bir toplantı olacak. Meclis Başkanı, grup başkanvekillerini toplayacak. Başörtülü milletvekili konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. Sizin tavrınız ne olacak?" sorusuna "Bizler, özgürlüklerin her yerde yaşanması gerektiği taraftarıyız. Başörtüsünü de bir özgürlük meselesi, insan hakları meselesi olarak ele alıyoruz. İnanç özgürlüğüdür. Partimizin bu konuda yaklaşımı özgürlükçü olacaktır" cevabını verdi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?