banner15

Erdoğan beş liderle telekonferans ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un iklim değişikliği konusunda bazı dünya liderleri arasında düzenlediği telekonferansa katıldı.

Erdoğan beş liderle telekonferans ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala, Malta Başbakanı Joseph Muscat ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile iklim değişikliğine ilişkin liderler telekonferansına katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Paris  Konferansı'nın hemen öncesinde düzenlenecek G-20 Antalya Zirvesi'nden büyük  beklentiler olduğunu biliyoruz. G-20 ülkeleri olarak, Antalya'dan Paris'e güçlü  ve yapıcı bir mesaj gönderilmesi hususunda mutabıkız" dedi.
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un iklim değişikliği konusunda bazı  dünya liderleri arasında düzenlediği telekonferansa katılan Erdoğan,  konuşmasında, insanlığın yaşadığı önemli sorunlardan biri olan iklim değişikliği  konusunda, Türkiye'nin üzerine düşenleri yapmanın çabası içinde olduğunu söyledi.
 
Bu çerçevede, 2020 sonrasıyla ilgili kapsayıcı bir sistem  oluşturulmasına yönelik çalışmaları önemli gördüklerini belirten Erdoğan, bunun  için öncelikle, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında yürütülmekte  olan müzakere sürecinin başarıyla sonuçlandırılması gerektiğinin altını çizdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris'te gerekli anlaşmaya varılması için,  ilgili devletler olarak herkesin üzerine düşeni yapması ve görüşmelerde yapıcı  bir rol oynaması gerektiğin anlattı.
 
G-20 ANTALYA ZİRVESİ
 
Gelecek hafta sonu G-20 Antalya Zirvesi'nin düzenleneceğini anımsatan  Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Paris Konferansı'nın hemen öncesinde düzenlenecek G-20 Antalya  Zirvesi'nden büyük beklentiler olduğunu biliyoruz. G-20 ülkeleri olarak,  Antalya'dan Paris'e güçlü ve yapıcı bir mesaj gönderilmesi hususunda mutabıkız.  Bu çerçevede, Dönem Başkanı olarak G-20 ülkeleriyle birlikte çalışmalarımızı  sürdürüyoruz. Bununla birlikte, G-20'nin BM İklim değişikliği Çerçeve Sözleşmesi  altındaki müzakere sürecinin yerini alamayacağı ve almaması gerektiği hususunda  görüş birliği bulunuyor. Antalya'da yapılacak samimi ve yapıcı fikir teatisinin,  müzakere sürecinde zorluk arz eden hususların aşılması bakımından yol gösterici  olabileceğini düşünüyoruz."
 
Erdoğan, Paris'te dengeli bir anlaşmaya varılmasını hedeflendiği  aktararak, "İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi altındaki müzakerelerin umulduğu  şekilde ilerlemediği de bir gerçektir. Bunun en önemli sebebi, gelişmiş ülkeler  ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki güven eksikliğidir" diye konuştu.
 
Güven eksikliğinin gerisinde de ülke sınıflandırması veya  farklılaştırması ile finansman konularının bulunduğunu ifade eden Erdoğan,  şunları kaydetti:
 
"Bunların üstesinden gelinebilmesi için öncelikle 'ortak fakat  farklılaştırılmış sorumluluklar' ilkesinin benimsenmesi gerekiyor. Böylece bütün  tarafların iklim değişikliği konusunda imkan ve kabiliyetleri çerçevesinde azami  çabayı göstermelerinin önü açılacaktır. Bu bakımdan Paris'te katılımcıların  önüne, sözleşmenin eklerinden bağımsız, gerçekçi ve esnek bir sistem teklifi  getirilmelidir. Tabii ki bu sistemde salım azaltımıyla mali ve teknolojik destek  konularında asıl yükü, tarihi sorumlulukları uyarınca, gelişmiş ülkeler  üstlenmelidir. Türkiye olarak Bonn'daki son müzakere oturumunda, farklılaştırma  meselesinin, Birleşmiş Milletler ülke sınıflandırması temelinde, objektif bir  biçimde çözüme kavuşturulmasını önerdik. Bu önerimizi bir kez daha  tekrarlıyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim ayında Ankara'da Birleşmiş Milletler  Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı düzenlendiği anımsatarak,  konferansın açılışında da belirttiği gibi, bilgi ve teknoloji paylaşımı ile  finansman konularında cömert davranılması gerektiğini vurguladı.
 
Gelişmiş ülkeler tarafından, kamu ve özel sektör kaynaklı yeterli  miktarda mali kaynağın harekete geçirileceğine işaret eden güçlü ve inandırıcı  mesajlar verilmesinin şart olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Aynı şekilde, iklim değişikliğine uyum çabaları için mali imkanlar  genişletilmelidir. Bilhassa iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerin  ihtiyaçlarına cevap verilmelidir. Bu bağlamda, 2020 sonrası için gelişmiş ülkeler  tarafından yıllık 100 milyar dolar tutarında fon oluşturulması yükümlülüğünün  hayata geçirilmesi önemlidir. Lima'da yapılan toplantıda, bu taahhüdün  gerekliliğinin teyit edilmiş olmasını memnuniyetle karşıladık. Hatta, bu rakamın,  2020 sonrasında artırılması imkanlarının araştırılması gerektiğine inanıyoruz."
 
"İklim değişikliğinin finansmanı ve yatırımlar, bir madalyonun iki  yüzü gibidir" diyen Erdoğan, çevre dostu teknolojilere yatırımlar da dahil,  küresel düzeyde yatırım ihtiyacının 2030'a kadar 70 ile 90 trilyon dolar arasında  olduğunun hesaplandığını aktardı.
 
Erdoğan, küresel büyüme ve istihdam açısından kritik önemi  dolayısıyla, yatırım konusunun G-20 Dönem Başkanlığı gündeminin temelini  oluşturduğunu belirterek, "Tüm ekonomilerin ihtiyaç duyduğu kaliteli altyapı  projelerinin hayata geçirilmesi, iklim değişikliğiyle ortak mücadelemize yardımcı  olacaktır. Antalya Zirvesi'nde liderler, iklim değişikliği konusunu tüm bu  yönleriyle ele alacaklardır" ifadelerini kullandı.
 
TELEKONFERANSA DÜNYA LİDERLERİ DE KATILDI
 
Bu arada, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre  Erdoğan, iklim değişikliği hakkında liderlerin görüş teatisinde bulundukları  telekonferansa İstanbul'daki Mabeyn Köşkü'nden katıldı.
 
BM Genel Sekreteri Ban'ın başkanlığında gerçekleştirilen  telekonferansa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Fransa Cumhurbaşkanı François  Hollande, Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala, Federal Almanya Şansölyesi Angela  Merkel ve Malta Başbakanı Joseph Muscat'ın da katıldığı kaydedildi.
 
Telekonferansın, 30 Kasım 2015'te Paris'te gerçekleştirilecek BM İklim  Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı'nda sonuçlandırılması  beklenen yeni iklim anlaşmasının müzakerelerine destek sağlama amacıyla yapıldığı  öğrenildi.
 
Telekonferansa katılan liderlerin, müzakere sürecindeki mevcut durum  ve meselelerin çözümü yolunda belirleyici unsurlar hakkında görüş alışverişinde  bulundukları belirtildi.

 

 

 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 01:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35