banner39

Erdoğan: Fidan'ın adaylığı yanlış

Cumhurbaşkanı Erdoğan Latin Amerika ziyareti öncesi açıklamasında Fidan'ın adaylığına sıcak bakmadığını söyledi

Dış Politika 08.02.2015, 17:41 08.02.2015, 17:55
Erdoğan: Fidan'ın adaylığı yanlış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Kolombiya, Meksika ve Küba'yı kapsayan Güney Amerika turuna çıkıyor. Ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Erdoğan, Hakan Fidan'ın adaylığına olumlu bakmadığını söyledi.

Küba'nın tarihi olduğu kadar şimdi de çok önemli bir yer tutmakta olduğunu belireten Erdoğan, ziyaretin önemli olduğunu ifade etti. Kolombiya'nın terör eylemleriyle bilinen bir ülke olduğunu belirten Erdoğan burada da terörle mücadele konusunda istişareler yapacaklarını söyledi.

Erdoğan 9-10 Şubat'ta Kolombiya'yı, 10-11 Şubat'ta Küba'yı, 11-12 Şubat'ta da Meksika'yı ziyaret edecek. Erdoğan bu 3 ülkenin lideriyle de önemli görüşmeler gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Latin Amerika'ya yapacağı bu ziyaret ayrıca önem taşıyor. Türkiye 20 yıl sonra Cumhurbaşkanı sıfatıyla bölgeye üst düzey ziyaret gerçekleştirmiş olacak. Ayrıca Küba ziyareti de merakla beklenen Erdoğan, sağlık durumu el vermesi durumunda Küba'nın efsane devlet başkanı Fidel Kastro ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Ziyaretler sırasında bir takım anlaşmaların imzalanması beklenirken, Erdoğan'ın yapacağı ziyaretlerle ilişkilerin daha da geliştirilmesi amaçlanıyor.

FİDAN'IN ADAYLIĞI

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili adaylığı için görevinden istifa etmesini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Açık sözlüyüm ben bunu da açık sözlü olarak değerlendirmek isterim. Ben adaylığına olumlu bakmıyorum. Bunu çok açık, net söyleyeyim. Bunu sayın Başbakana da söyledim" dedi

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?