Erdoğan ile Barzani süreçte ve PYD'de anlaştı

Çözüm sürecinde sonuna kadar gidilmesi düşüncesine iki taraf da katılırken Rojava bölgesindeki PYD'ye de iki taraf mücadele vurgusu yaptı.

Erdoğan ile Barzani süreçte ve PYD'de anlaştı

Başbakan Erdoğan ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani arasındaki tarihi görüşmede 4 ana başlıkta mutabakata varıldı.

Kuzey Irak'tan gelecek boru hattından 1.5 ay içinde Türkiye'ye petrol akıtılmaya başlanması kararının alındığı görüşmede ayrıca 1 ay içinde de 2 tane sınır kapısı açılması benimsendi. Çözüm sürecinde sonuna kadar gidilmesi düşüncesine iki taraf da katılırken Rojava bölgesindeki PYD'ye de iki taraf mücadele vurgusu yaptı.

Diyarbakır The Green Park Hotel'de saat 18.10'da başlayan görüşme 1 saat 20 dakika sürdü. Görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı. Ortak açılışta verilen çözüm sürecine yönelik mesajlar her iki isim tarafından olumlu karşılandı. Özellikle Erdoğan'ın ilk kez kullandığı "Kürdistan" ifadesinin Irak Anayasası'ndan kaynaklandığı vurgulandı.

İkili ilişkilerin artırılması üzerinde durulan toplantıda 4 ana başlıkta da mutabakata varıldı. Buna göre 1.5 ay içinde Kuzey Irak'tan Kerkük Yumurtalık Boru hattına bağlanarak Türkiye'ye petrol akıtılmasına başlanacak. Bu gelen petrol ve doğalgaz da Türkiye üzerinden başka ülkelere de satılacak.

Bir diğer önemli konu ise sınır kapılarıyla ilgili oldu. Habur sınır kapısına paralel iki sınır kapısı daha açılması benimsendi. Bu sınır kapılarının da 1 ay içinde açılması üzerinde duruldu.

Toplantıda üçüncü mutabakat konusu ise terörle mücadelede oldu. Suriye'nin Kuzeyi'nde faaliyet gösteren Rojava'daki PYD'nin çalışmaları da masaya yatırıldı. PYD'nin arzuladığı defacto yönetime Barzani'nin de müsaade etmemesi dile getirildi.

Erdoğan toplantıda çözüm sürecine yönelik destekten ötürü Barzani'ye teşekkür etti. Barzani de desteğe devam edeceğini vurguladı. Çözüm sürecinde sonuna kadar gidilmesi düşüncesini iki taraf da benimsedi.

AYNI OTELDE KALDILAR

Gün boyu ortak açılış, düğün töreni ve özel görüşme yapan Erdoğan ile Barzani'nin Diyarbakır'da aynı otelde kalması dikkati çekti. İkili 5 yıldızlı olan The Green Park Hotel'de kaldı. Otelin çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 09:15
banner53
YORUM EKLE

banner39