banner39

Erdoğan Prizren'de miting gibi konuştu

Prizren'de yaklaşık 5 bin kişiye hitab eden Başbakan Erdoğan, Kosova'daki Osmanlı eserlerinin restore edileceğini belirterek Üniversite müjdesi verdi.

Dış Politika 03.11.2010, 23:41 04.11.2010, 09:53
Erdoğan Prizren'de miting gibi konuştu

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Prizren

Başbakan Erdoğan, miting havasında geçen Prizren konuşmasında, Prizrenliler’e üniversite müjdesi verdi. Erdoğan, Kosova’daki Osmanlı eserlerinin restore edileceğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Kosova temaslarının ikinci ayağında Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’e geçti. Kosova Türk Kuvvet Gücü Taburu’nu ziyaret eden Erdoğan, daha sonra tarihi Şadırvan meydanında toplanan yaklaşık 5 bin kişiye hitap etti.

PRİZREN’E ÜNİVERSİTE MÜJDESİ

“Kosova seninle gurur duyuyor” tezahüratı arasında kürsüye çıkan Erdoğan, sözlerine
“Sizlere Türkiye’deki akrabalarınızın kardeşlerinizin ve Türk halkının selam ve muhabbetlerini getirdim. Şundan emin olunuz, Türkiye’nin gözü ve kulağı ve her zaman Kosova’dadır” diyerek başladı.

“Kosova’daki bağımsızlık mücadelesini, o sıkıntılı günleri Türk milleti yakından takip etti. Bağımsızlığınızı ilan ettiğinizde buna en çok sevinen Türkiye oldu” diyen Erdoğan, Kosova’daki Türk eserlerinin korunması için çalışmalar yapılacağını kaydetti. Erdoğan, “Kosova’nın tamamında bizim ortak mirasımızı yansıtan 250’ye yakın eser bulunuyor. İşte bu eserler Kosova’yla Türkiye’nin kardeşliğini simgeliyor. Aramızdaki kadim dostluğu, ortak tarihi, dayanışmayı temsil ediyor” diye konuştu.

“KIZ ÇOCUKLARINI OKUTUN”

Prizrenliler’e, “Kız çocuklarınızı okutun” diye seslenen Erdoğan,  “Prizren’in bir bilim şehri olabilmesi için, Avrupa standartlarında modern bir üniversite kurulabilmesi için hazırlıklar yapılıyor. Kosova devletinin bu girişimine biz de Türkiye olarak TİKA aracılığıyla destek vereceğiz” diyerek, üniversite müjdesi verdi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Prizren Belediyesi’ni ziyaret etti. Erdoğan’a Prizren Belediye Meclisi tarafından “fahri hemşehri” beratı verildi. Erdoğan, restorasyonu TİKA tarafından yapılan tarihi Sinan Paşa Camii’ndeki çalışmaları da inceledi.

Erdoğan, daha sonra Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir başka şehir olan Mamuşa’ya geçti. Akşam yemeğini Mamuşalılar’la birlikte yiyen Erdoğan’a Mamuşa Belediye tarafından da “fahri hemşehri” beratı verildi. Erdoğan, Mamuşa’da TİKA’nın yaptırdığı ilkokulunda açılışını yaptı.

 

Yorumlar (1)
zekeriya erdoğan 12 yıl önce
harika yakışır amca ogluna
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?