banner39

Erdoğan Putin ile görüştü

Meksika'da G-20 Zirvesi'ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Putin ile görüştü.

Dış Politika 19.06.2012, 07:44 19.06.2012, 07:44
Erdoğan Putin ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meksika'da G-20 Zirvesi'ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Putin ile görüşmesi sona erdi. G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak için Meksika'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gecikmeli görüşmesi başladı. Erdoğan ve Putin, zirvenin düzenlendiği kongre binasında TSİ 06.30'da (yerel saatle 21.30) bir araya geldi.

İki liderin bugün Putin'in kaldığı El Paradiso Oteli'nde görüşmesi bekleniyordu. Ancak görüşme gerçekleşememişti. Putin, aynı saatlerde ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmüş, ardından da liderlerin zirveye katılmak üzere ayrılması üzerine vakit kalmadığı için görüşme yapılamamıştı.

Erdoğan ve Putin'in ikili görüşmede Suriye konusunu ele almaları bekleniyor. Bilindiği üzere Rusya yönetimi, Moskova'da bir Suriye zirvesi düzenlemek ve Türkiye'nin de bu zirveye katılmasını istiyordu. Erdoğan da geçen hafta yaptığı açıklamalarda Rusya'nın Suriye'ye ilişkin önerilerini G20 Zirvesi'nde görüşeceklerini belirtmişti.

Suriye'de Beşşar Esed rejimine Çin ile birlikte en güçlü uluslararası desteği veren ülke olan Rusya, geçen hafta Suriye'de bir Yemen modeline sıcak bakılabileceğini açıklamıştı. Ancak aynı hafta içerisinde Rus yönetimi Suriye'ye füze savunma sistemi göndermişti. Öte yandan İngiltere'nin de Suriye'ye helikopter gönderen bir Rus gemisine izin vermediği bildirilmişti. Putin ve Obama bugün Suriye konusunu ele alırken, Erdoğan'ın yarın da ABD Başkanı ile görüşmesi bekleniyor.

Görüşme, Putin yeniden Rusya Devlet Başkanı olduktan sonra Erdoğan ile gerçekleştirdiği ilk görüşme olması bakımından da önem taşıyor. Zirvede ayrıca füze kalkanı ve ikili ilişkilerin de ele alınması bekleniyor.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?