Erdoğan, Stoltenberg ile İsveç ve Finlandiya'yı görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefonda İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu konusunda görüştü.

Dış Politika 15.06.2022, 17:20 15.06.2022, 17:53
Erdoğan, Stoltenberg ile İsveç ve Finlandiya'yı görüştü

Cumhurbaşkanı ErdoğanNATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefonda görüştü. Görüşme sonrası sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Zirvesi öncesi yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu ele alındı.

TÜRKİYE'NİN ENDİŞELERİNİ GİDERECEK ADIMLAR ATILMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik talebi hakkında Türkiye'nin meşru endişelerini giderecek adımların atılması gerektiğini yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkeden de Türkiye'nin haklı beklentilerinin karşılandığı somut adımlar görmeden, terörizmle mücadele ve savunma sanayi iş birliği konusunda paradigma değişikliğine gidileceğine dair yazılı taahhütler verilmeden süreçte ilerleme sağlanamayacağını vurguladı.

STOLTENBERG: YAPICI BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

Görüşme sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Zirvesi öncesi yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Türkiye'nin terörle mücadeledeki meşru güvenlik kaygılarını ele almanın ve Finlandiya ve İsveç için NATO üyelik sürecinde ilerleme kaydetmenin önemini tartıştık” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?