banner15

Erdoğan: Suriye'yi Putin ile konuşacağım

CNN'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya'nın Suriye'deki faaliyetleri Türkiye için güvenlik riski, Putin'le konuşacağım" dedi.

Erdoğan: Suriye'yi Putin ile konuşacağım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CNN’e yaptığı açıklamada Rusya’nın Suriye’deki faaliyetlerinin Türkiye’de güvenlik riski yarattığını ve bu konuyu Antalya’daki G-20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini kaydetti.

Bölgede Rusya ile en iyi ilişkilere sahip olan ülkenin Cumhurbaşkanı olduğunu kaydeden Erdoğan, Rusya’nın Suriye’deki faaliyetlerinin Türkiye’de güvenlik riski yarattığını ve bu konuyu Antalya’daki G-20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini kaydetti. Rusya’yı ılımlı muhalifleri hedef almakla suçlayan Erdoğan, Gorani’nin “Bazıları da sizi IŞİD’le savaşan Kürtleri hedef almakla eleştiriyor” sözleri üzerine, “Nusra Cephesi de IŞİD’le savaşıyor. Bu yüzden onlara iyi mi diyeceğiz. İyi terörist, kötü terörist olmaz” diye konuştu.

ABD’nin Suriye’de güvenli bölge fikrine uzak olduğunu anımsatan Gorani’nin, “Sayın Erdoğan, bunu elde etmeye yakın olduğunuzu düşünüyor musunuz” sorusuna da Türkiye’nin bu konuda B ve C planları olduğunu ve bu konuda gereken adımları gereken zamanda atacakları cevabını verdi.

Erdoğan, Türkiye'nin "Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge" önerisinin uygulamaya geçmemesiyle ilgili olarak "Bugüne kadar biz ne söylediysek sonunda hepsi çıktı. Şimdi hayır olmaz diyorlar, yarın hepsi bunu da kabul edecekler. Çünkü yaptıkları harcamaların hepsi boşa gidiyor. Bu terör örgütlerine havadan attıkları tüm silah, mühimmat. Hepsi  boşa gidiyor. Yarısı DAİŞ’e gidiyor, yarısı diğer terör örgütlerine kalıyor. Biz bu uyarıları net yaptık" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 11:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35