banner39

Erdoğan: Türkiye Afganistan'dan en son çıkacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO'nun 2014'de çekilmeyi planladığı Afganistan'dan çıkan son ülkenin Türkiye olacağını söyledi.

Dış Politika 22.05.2012, 14:12 22.05.2012, 14:12
Erdoğan: Türkiye Afganistan'dan en son çıkacak


Başbakan Erdoğan, mevkidaşı Yusuf Rıza Gilani ile baş başa görüştükten sonra Türkiye-Pakistan Hükümetleri Yüksek Düzeyli İşbirliği toplantısına katıldı. İki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreninin ardından Erdoğan ve Gilani ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, NATO'nun planlanan geri çekilme tarihi olarak 2014'ün öngörülmesine karşın bunun kesin bir tarih olmadığını ifade etti. Erdoğan, "Yani 2014'ten sonraya da sarkabilir. Ben Türkiye ile ilgili olarak söyleyeyim, bütün ülkeler orayı terk ettikten sonra terk etmeyi düşünüyoruz. Biz kardeşlerimizi orada yalnız bırakmayı düşünmüyoruz. Onlar bize ne zaman 'tamam, teşekkür ederiz' derlerse oradan ayrılmayı düşünüyoruz. Tabii bu arada bildiğiniz gibi Fransa hemen bu aralar ayrılacağını açıkladı. Herhalde birkaç ay içinde Fransa bunu uygulamaya sokacak. Ama Almanya'nın da, Bayan Merkel'in bu açıklama üzerine 'beraber girdik, beraber çıkmamız gerekir' şeklinde açıklaması var" dedi.

Erdoğan ayrıca, Pakistan siyasetinde ciddi gerilime neden olan hükümetin NATO ikmal yolunu açma kararına ilişkin bir soru üzerine, "Öncelikle Pakistan-Afganistan arasındaki konuya girmeden, ben tabii Pakistan'daki şehitlerimiz sebebiyle ABD'nin özür beyanını burada hatırlatmak durumundayım. Çünkü çok açık, net ortada bir vaka var, olay var. Fakat ISAF olayı ve NATO konusuna gelince bu konu tabii Pakistan'ın kendi takdiridir. Bu konuda bizim herhangi bir açıklamada bulunmamız doğru değildir. Ama bir NATO ülkesi olarak bunu karşılıklı mutabakat çerçevesinde çözmek en uygun yol olacaktır" dedi. 

"Hedefimiz 2 milyar Doları aşmak" diyen Erdoğan, "Az önce 9 mutabakatın imzasını attık. Bunlar bizim son 2 yılda imzaladığımız 30 anlaşmadır. Aramızdaki anlaşma sayısı 100'ü buldu böylece. Karşılıklı yatırımlara devam diyorum. Girişimcilerimizi ikili ortak yatırımlara teşvik edelim diyorum. Hatta üçüncü ülkelerde müşterek yatırımlara teşvik edelim diyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?