banner39

Erdoğan: Türkiye'ye rağmen Amerika bu işi yapmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Türkiye'ye rağmen PYD'ye silah yardımı yaptığını söyledi

Dış Politika 23.10.2014, 12:15 24.10.2014, 01:54
Erdoğan: Türkiye'ye rağmen Amerika bu işi yapmıştır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Letonya'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Türkiye'ye rağmen PYD'ye silah yardımında bulunduğunu söyledi.

Kendi tercihlerinin öncelikli olarak ÖSO, ikinci olarak da Peşmerge olduğunu belirten Erdoğan, "PYD saflarında savaşan PKK'lılar var. Bunu Obama'ya söyledim. Türkiye'ye rağmen Amerika bu işi yapmıştır. " dedi.

Obama'nın da kendilerine hak verdiğini, PYD için terör örgütü dediğini belirten Erdoğan şöyle konuştu:

Her şeyden önce Sayın Obama'ya bizim teklifimiz şu olmuştur. Eğer ABD ve Türkiye teröre karşıysak ki biz karşıyız. PYD'nin PKK ile aynı durumda olduğunu kendilerine telefon görüşmelerinde ilettim. O da bir terör örgütü dedi. Şu anda PYD saflarında PKK'nın lider kadrosunda olup orada savaşanlar var. Burada iki önemli grup var ki, bunlar ÖSO birinci tercihimiz, ikinci tercihimiz peşmerge. Bizm Peşmerge'nin ülkemiz üzerinden kontrollü bir şekilde geçmesine izin veririz dedik. İlk önce peşmergeyi kabul etmediler, daha sonra ettiler. Bu arada ABD özellikle Kobani'ye indirmekte olduğu silahların bir kısmının IŞİD terör örgütünün eline geçtiğini gördük. Diğerleri de PYD'ye geçti. Peki bu ellerine geçen silahlara Türkiye olumlu baktı mı? Hayır bakmadı. Türkiye'ye rağmen ABD bu işi yaptı. Ben kendilerine şunu da dedim. Kobani şu an sizin için stratejik bir durumda değil olsa olsa bizim için stratejik durumda. Orada sivil halk da yok. Kobani'deki sivil halk şu anda zaten benim ülkemde. Bu çelişkileri görmemiz lazım. Bugüne kadar 300 bin insan Suriye'de öldürülen insanlar için tüm dünya neredeydi. Irak'ın 3'te ikisi IŞİD'in kontrolü maltında burada ne yapılacak. Bu soruların cevapları bulunması lazım.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?