banner39

Erdoğan Ukrayna'dan seslendi: Necip Hablemitoğlu cinayetinin faili Ukrayna'da

Zelenskiy: "Rusya’da hapisteki Kırım Tatarları dahil Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması konusunda Türkiye’nin yardımını bekliyoruz."

Dış Politika 03.02.2020, 18:09 05.02.2020, 16:03
Erdoğan Ukrayna'dan seslendi: Necip Hablemitoğlu cinayetinin faili Ukrayna'da

Resmi ziyaret için Ukrayna'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Ukrayna'nın egemenliğine ve Kırım dahil toprak bütünlüğüne desteğimizin aynı şekilde süreceğini teyit etmek istiyorum. Türkiye olarak Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızın altını bir kez daha çizmek istiyorum." dedi.

"(Necip Hablemitoğlu cinayeti) Failinin burada (Ukrayna) olduğuna dair elimizdeki istihbari bilgileri ve dosyaları takdim ettim." diyen Erdoğan, "Kırım Tatarlarının durumunu yakından takip ediyoruz. Bu ülkenin asli unsurları olan Kırım Tatar Türkleri'ne Ukrayna makamları ile birlikte destek olmayı sürdüreceğiz." dedi.

Basın toplantısında konuşan Ukrayna Devlet başkanı Vladimir Zelenskiy: Askeri-mali iş birliği anlaşması sayesinde Ukrayna ordusu Türk ortaklarından yardım alacak. Bunun için minnettarız.  "İdlib'de Türk askerlerinin hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı dileğinde bulunuyorum." dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?