Erdoğan, "Ukraynalı siyasi tutsaklar için Putin’le görüşecek" iddiası

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, Türkiye Dışişleri Bakanlığının kendisinden Kremlin esiri Ukrayna vatandaşlarının tam listesini istediğini söyledi

Erdoğan, "Ukraynalı siyasi tutsaklar için Putin’le görüşecek" iddiası

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisinden Rus hapishanelerinde tutulan Ukraynalı siyasi tutsakların listesini istediğini ifade etti.

20-22 Ağustos tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Prag’da Azatlık Radyosu'na demeç veren Kırımoğlu, Türk liderin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukraynalı siyasi tutsaklar hakkında konuşma sözü verdiğini kaydederek, “12 Haziran’da biz, Poroşenko (Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko) ile birlikte, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) açılışındaydık ve Erdoğan ile tekrar görüştük. Ona (Erdoğan’a), 70'ten fazla siyasi tutsağımızın Rus hapishanelerinde olduğunu söyledim. Serbest bırakılmaları konusunda Putin ile anlaşın! O da “Elbette, bazı önlemler alacağız, ama en azından birkaç isim söyleyin” dedi. Ben de Sentsov’un, Kolçenko’nun... adını verdim.” şeklinde konuştu.

QHA'da yer alan habere göre Türkiye Dışişleri Bakanlığının kendisinden Kremlin esiri Ukrayna vatandaşlarının tam listesini istediğini kaydeden Kırımoğlu, “Putin’le konuşacaklarını düşünüyorum. Ama bu konuşma ne kadar verimli olur bilmiyorum. Ben kendilerinde takas yapılabilecek Rus teroristlerin olup olmadığını sordum. Benim görüşüme göre, masum insanları, ülkenin vatansever evlatlarını, elleri dirseğine kadar kana bulaşmış insanlarla değiştirmek hiç doğru değil."

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov, Ekim 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle Rus esaretinden kurtarılmıştı.

banner53
YORUM EKLE

banner39