Erdoğan ve Aliyev'e 'cemaat okulları' soruldu

Başbakan Erdoğan ile İlham Aliyev, Bakü'deki basın toplantısı sırasında "cemaat okulları" sorusuyla karşılaştı. Aliyev, iki ülkenin ilişkilerini bozacak hiçbir adıma müsaade etmeyeceklerini söyledi

Erdoğan ve Aliyev'e 'cemaat okulları' soruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Günübirlik bir ziyaret için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan burada Devlet Başkanı Aliyev ile yaptığı görüşmeden sonra iki lider basın toplantısı için kameraların karşısına geçti. Erdoğan ile Aliyev'e bir Türk gazeteci tarafından "cemaat okulları" soruldu.

"Cemaat okullarının Azerbaycan'daki okullarına yönelik talepleriniz oldu mu?" sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, "Tabi benim buradaki ziyaretimin en önemli sebebi, bizim her seçim sonrası ilk ziyaretimiz Azerbaycan'adır. İkili münasebetlerimizi görüşmek durumundayız. Tabi ki ülkelerimizde herhangi bir sıkıntı varsa, ülkelerimizi rahatsız ediyorsa, bunları da aramızda değerlendiririz. Tanap kanalları açıldığı andan itibaren bütün dünya bunu çok yakından takip edecektir." dedi.

Aliyev ise şunları söyledi: Bizim ülkelerimiz daha da yakın olacak. Bizim siyasi imkanlarımız artacak. Ümit ediyorum ki 2018’de biz beraber açılışını yapacağız. Biz müttefikiz, dostuz, kardeşiz. Bizim aramızdaki sohbetler çok geniştir. Bizim ilişkilerimize zerre kadar zarar verecek herhangi bir adımı biz imkan vermedik, vermeyeceğiz, vermeyiz.

Başbakan Erdoğan, "Partinizin nurculukla bağlı olduğu söylenir. Bununla ilgili ne söylersiniz?" şeklindeki bir soru üzerine ise, "Bu şimdi bana çok garip geldi. Bizim böyle bir bağlantımız söz konusu değil. bizim tek bağlantımız milletle. Yüzde 46 oyu alarak malum güven oylamasıydı bunu başardık. Biz halkımızın içerisinde herhangi bir ayrıma fırsat vermeyiz. Halkın genelini biz kucaklıyoruz. Kimisi ırkçılık kimisi bölgecilik yapıyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 16:30
banner53
YORUM EKLE

banner39