banner39

Erdoğan ve Netanyahu'yu mecburiyetten dinlemişler...

The Wall Street Journal gazetesi, ''mecburi ulusal amaç' olduğu gerekçesiyle aralarında Netanyahu ile Erdoğan'ın da bulunduğu bazı liderleri ABD'nin izlemeye ve dinlemeye devam kararı verdiğini iddia etti

Dış Politika 30.12.2015, 11:02 30.12.2015, 12:06
Erdoğan ve Netanyahu'yu mecburiyetten dinlemişler...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi dün, ABD'nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail lideri Binyamin Netanyahu'yu dinlemeye devam ettiğini öne sürdü. Gazetenin haberine göre; Obama, 'mecburi ulusal amaç' olduğu gerekçesiyle aralarında Netanyahu ile Erdoğan'ın da bulunduğu bazı liderleri izlemeye devam kararı verdi. ABD Yönetimi, yabancı iletişim sistemlerine gizlice yerleştirilen 'siber-eklentileri' kaldırmama ya da devre dışı bırakmamayı seçti. Bunun yerine Obama, bazı müttefik devletlerin kullandığı hack'lenmiş sistemlerin Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından rutin olarak izlenmemesini emretti.

NSA, İRAN NÜKLEER GÖRÜŞMELERİNDE İSRAİL'İ DİNLEMİŞ

NSA İran görüşmeleri sırasında İsrail başbakanını dinlemiş. Obama yönetimi, 2014’te ABD ve İran arasında bir hayli tartışılan nükleer anlaşmayı nihayete erdirmek için bir hayli mesai harcamıştı. Görünen o ki, ABD’nin istihbarat kurumları da bu dönemi oldukça yoğun geçirmiş. The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Kongre nezdinde anlaşma aleyhine lobi yapmak için ülkeye gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’yu dinledi. The Wall Street Journal, daha önce İsrail’in İran görüşmelerini dinleme yolundaki çabalarını da sayfalarına taşımıştı.

Söz konusu dinleme çalışmaları, konuşmaların önemli bir kısmı ABD Kongresi üyeleriyle gerçekleştiği için hassasiyet kazanıyor. Dünya liderlerinin dinlenmesine ilişkin tartışmalar, 2013’te NSA’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunu dinlediğinin ortaya çıkmasıyla başlamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, bu durumun gün yüzeyine çıkmasının ardından dinleme faaliyetlerinin hedefi olmayacak dost ülke liderlerinin listesini yayınlamıştı. Binyamin Netenyahu söz konusu listede yer almıyor.

The Wall Street Journal’ın haberinde Amerikan ve İsrail istihbarat kurumları arasında artan huzursuzluğa da dikkat çekiliyor. NSA, İsrail’in Unit 8200 olarak anılan istihbarat birimiyle yöntem ve araç paylaşımı gerçekleştiriyor. Ancak yaşanan son olayla birlikte NSA’nın Netenyahu’nun makamına erişim sağladığı ve İsrail Başbakanı’nın temaslarını altı saat içinde ABD Başkanı Obama’nın önüne koyduğu iddiası da gündeme geldi. İstihbarat kültürü oldukça gelişmiş olan ve en azından sahne önünde birbirini büyük ölçüde destekleyen iki devlet arasındaki ilişkilerin ortaya atılan iddialardan etkilenip etkilenmeyeceği merak ediliyor.

ABD'DEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, NATO müttefiklerine yönelik dinleme iddialarına ilişkin soruyu cevapladı. Toner, “ABD Başkanı Obama, Edward Snowden'ın suç oluşturan eylemlerinin ortaya çıkmasının ardından bu konuyla ilgili birkaç kez konuştu ve bunları açıklıkla yürüteceğimizi anlattı. Bunlar hâlâ geçerliliğini koruyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD tarafından dinlendiğine ilişkin iddiaları da duymadığını savunan Toner, “Bizim istihbarat faaliyetlerinin ne olup olmadığına ilişkin konularda konuşmayacağım. Özellikle Türkiye için değil, genel olarak konuşuyorum” dedi. Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki ve IŞİD'e karşı koalisyonun bir üyesi olduğunu söyleyen Toner, şöyle devam etti:

"IŞİD'i Suriye ve Irak'ta yok etmek için Türkiye ile yakından işbirliği yapıyoruz. Türkiye'nin katkılarına ve katılımına değer veriyoruz, istihbarat paylaşımı yapıyoruz. Dolayısı ile böyle bir kural dışılığa çıkıldığına inanmak için hiç bir neden yok."

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?