banner15

Erdoğan ve Obama telefonla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, bölgedeki gelişmeler ve Türkiye'de yapılacak G-20 zirvesi ile ilgili bir görüşme yaptı

Erdoğan ve Obama telefonla görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ile Obama'nın telefon görüşmesi TSİ 21.30'da gerçekleşti. Görüşmede Suriye'deki son gelişmelere ilişkin görüş teatisinde bulunularak, ılımlı Suriye muhalefetini güçlendirmeye yönelik ortak çabaların artırılmasının ve IŞİD'e baskının yoğunlaştırılmasının önemine değinildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ABD Başkanı Obama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aramasıyla gerçekleşen görüşmede,Obama 1 Kasım genel seçimlerinin sonuçlarından dolayı Türk halkını kutladığını ifade etti. 

Antalya'da yapılacak G-20 Zirvesi'nin gündem maddelerinin ele alındığı görüşmede, Erdoğan ile Obama, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin görüş teatisinde bulundu.

Ilımlı Suriye muhalefetini güçlendirmeye yönelik ortak çabaların artırılmasının ve IŞİD'e baskının yoğunlaştırılmasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, siyasi geçiş süreci de dahil olmak üzere, Suriye'deki çatışmaya müzakere suretiyle bir çözüm bulunması konusunu da değerlendirdi.

Erdoğan ve Obama, görüşmede PKK'nın eylemlerinin son bulması gerektiğini de vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 06:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35