Erdoğan ve Putin silah pazarlığı yapmış!

Rus basınına göre Erdoğan-Putin görüşmesinde Türkiye'nin almak istediği modern hava sistemleri konuşuldu

Erdoğan ve Putin silah pazarlığı yapmış!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan’ın, önceki gün Kremlin’de bir araya geldiği Rusya Devlet Başkanı Putin ile modern hava savunma sistemleri üzerine pazarlık yaptığı ileri sürüldü.

Rus Trud Gazetesi’nin haberine göre, Putin-Erdoğan görüşmesinde sadece Suriye krizi değil Türkiye’nin 4 milyar dolara satın almayı düşündüğü modern hava savunma sistemleri de ele alındı.

Haberde yaklaşık 3 saat süren heyetlerarası görüşmede, Erdoğan’ın, Putin’e, “Biz hava savunma füze sistemleri ihalesi açtık. S-300 füzeleri yerine daha gelişmiş S-400 füzeleri ile karşımıza çıkarsanız bu ihaleyi kazanma şansınız yüksek olur.” dediği iddia edildi. Nitekim Erdoğan, Putin ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, “Aramızdaki ekonomik ve siyasi ilişkileri daha da geliştireceğiz.” söylemine ilk defa “Askeri işbirliğini” de dahil etti.

Rus medyasında çıkan başka bir habere göre, 4 Temmuz’da sona ermesi planlanan ihalenin hâlâ sonuçlandırılmamasının sebebi, Türkiye’nin bu yöndeki beklentisi. Rus kaynaklarına göre, Rusya’nın S-300’leri S-400’e çevirme ihtimali nedeniyle henüz ihale süreci sonuçlandırılmadı.

İddiaya göre, Türkiye’de ihale mevcut parametreleriyle yürüyor olmasına rağmen Erdoğan hükümeti, Rusya’nın yapacağı böyle bir değişikliğe de fırsat vermeye hazır. Ankara’nın açtığı ihaleye şu an, Amerikan Konsorsiyumu ‘Raytheon&Lockheed Martin’ PAC-3 Patriot modeliyle, Çin firması ‘CPMIEC’ HQ-9 modeliyle, Fransız-İtalyan ortaklığı ‘EuroSAM’ Aster 30 modeliyle ve Rus devlet şirketi ‘Rusoboronexport’ da S-300 ile katıldı.

2 KİLOMETRE YAKINA KİLİTLENEBİLİYOR

Erdoğan’ın talep ettiği S-400 ile S-300 arasında çok önemli farklar bulunuyor. S-300 füzesi, 1978’den beri üretiliyor. S-300 PMU2 Favorit adıyla tanınan füzenin menzili 40 ile 200 kilometre arasında. S-400 ise tamamen Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından tasarlandı, 28 Nisan 2007’de seri üretime başlandı. S-400 Triumf’un en önemli farkı ise 2 kilometre yakındaki hava hedeflerine kilitlenebildiği gibi, 400 kilometredeki hedefleri bile başarıyla vuruyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 11:29
banner53
YORUM EKLE

banner39