banner15

Erdoğan'dan Filistin davası vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filistin davasını sahiplenmek, Kudüs'ü korumak tüm Müslümanların müşterek davasıdır, müşterek vazifesidir." dedi

Erdoğan'dan Filistin davası vurgusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Wow Otel'de "Parlamentolar arası Kudüs Platformu Kudüs ve Süreci̇n Problemleri̇ Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, "İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmak sadece sıkılı yumruklarından ve ellerindeki taşlarından başka hiçbir silahı olmayan Filistinli çocukların görevi değildir. Filistin davasını sahiplenmek, Kudüs'ü korumak tüm Müslümanların müşterek davasıdır, müşterek vazifesidir." ifadelerini kullandı.

"Bizim beklentimiz, bırakın Filistinlilere bu tür baskılar yapılmasını, tarihi olarak kendilerine ait olan toprakların iadesi için gereken adımların derhal atılmasıdır." diyerek, "Müslümanların ibadetlerini kısıtlayan Harem-i Şerif'in kutsiyetine zarar veren mütecaviz eylemlere sessiz kalamayız." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede yaşanan pek çok gerilimin temelinde Filistin meselesinin, buradaki hak gaspının yattığının aşikar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Alınan BM kararları maalesef bu haksız durumu gidermeye yetmedi. Çünkü hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunun geçerli olduğu mevcut küresel sistemde, bu kararların hiçbiri uygulanamıyor. 1948 yılından bu yana Filistinli kardeşlerimize yönelik baskı, tehcir ve ayrımcılık politikaları artarak devam ediyor. Açıkçası ben Filistin meselesinin BM Güvenlik Konseyi için bir turnusol kağıdı işlevi gördüğüne inanıyorum."  

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 12:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nilay Küçükoğlu
Nilay Küçükoğlu - 4 yıl Önce

Filistin için evet doğrudur ancak benzer sıkıntılar içinde yaşayan bir toplumda Keşmirli Müslümanlar… Onlarında elinde sadece taşları var, pelet silahlara karşı kendilerini savunuyorlar 8 Temmuz’dan beri… Sonuç 110 ölü, gözlerini kaybetmiş 1000’e yakın genç ve 13000 kadar yaralı… Bu toplumu korumakta diğer Müslüman Ülkelerin görevi değil midir ? Pakistan evet, Türkiye... Ya diğerleri ?

banner39

banner50

banner47

banner48