Erdoğan'dan Rusya'ya kritik ziyaret

Önümüzdeki hafta Moskova'ya gidecek olan Erdoğan'ın gündeminde, Türk jetinin düşürülmesi ve Suriye’deki gelişmeler var

Erdoğan'dan Rusya'ya kritik ziyaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 18 Temmuz’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere bu ülkeye kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesinin ardından gerçekleştirilecek ziyaret, ülkede tırmanan şiddetin durdurulması açısından da önem taşıyor. Türkiye’nin, Esad rejimine yönelik uyarıları ve Türk uçağının düşürülmesinin ardından gelinen son noktanın ele alınacağı ziyarette Erdoğan, son döneme kadar mevcut yönetime tam destek veren Rusya’nın görüşlerini de ilk ağızdan dinleyecek.

Türk uçağının neden ve nasıl düşürüldüğüne yönelik tartışmalar sürerken Erdoğan, Suriye yönetimine destek veren Rusya’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirme kararı aldı. 18 Temmuz’da yapılacak çalışma ziyaretinin günü birlik olacağı dile getirildi.

Putin ile doğrudan görüşme önemli

Esad yönetiminin, muhaliflere ve kendi halkına yönelik şiddet politikasına karşın, Doğu Akdeniz’deki müttefikini desteklemeyi son döneme kadar açıkça sürdüren Rusya’ya yapılacak bu ziyaret kritik önem taşıyor. Türkiye’nin başından bu yana izlediği politika ve Esad’a yönelik uyarılarına karşın gelinen noktada izlenmesi gereken yola ilişkin olarak Başbakan Erdoğan’ın Putin’le doğrudan görüşmesinin önemine dikkat çekiliyor.

Erdoğan’ın, Türk uçağının düşürülmesi nedeniyle Suriye ile savaşın eşiğine gelen Türkiye’nin, olayın nasıl ve neden gerçekleştiği ve Ankara’nın haklılığı konusunda elindeki bilgi ve belgeleri Putin’le de paylaşması bekleniyor. Milliyet'in haberine göre, ziyaretin, Rusya’nın Suriye’ye savaş gemilerinden oluşan filoyu göndereceğini açıklamasının ardından gerçekleşmesi de gezinin önemine artırıyor. Rusya, önceki gün de Suriye’deki şiddet olayları nedeniyle yıl sonuna kadar bu ülkeye göndermeyi planladığı 40 adet Yak-130 tipi savaş uçağının sevkiyatını durdurduğunu açıklamıştı.

Telefonla görüştüler

Öte yandan Erdoğan, dün Putin’i arayarak Rusya’da yaşanan sel felaketi nedeniyle “geçmiş olsun” dileklerini iletti. Söz konusu görüşmede, Erdoğan’ın önümüzdeki hafta bu ülkeye yapacağı ziyaretin alt yapısının hazırlandığı belirtiliyor.

Erdoğan, en son 13 gün önce Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriye ile yaşanan uçak krizini değerlendirmişti. Türkiye’ye “geçmiş olsun” dileğini ileten Putin, hadiseden derin üzüntü duyduğunu dile getirmişti. İkili olayın en kısa sürede tümüyle aydınlatılması dileğiyle, önümüzdeki süreçte de temas halinde olma konusunda mutabık kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 10:57
banner53
YORUM EKLE

banner39