Erdoğan'dan Suriye'ye cevap: Hazırız !

Başbakan Erdoğan, "Türkiye'yi de vururuz" şeklinde açıklamalar yapan Suriye Dışişleri Bakanı'na "Her şeye hazırız" diye cevap verdi

Erdoğan'dan Suriye'ye cevap: Hazırız !

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdat, ABD'nin Suriye'ye bir operasyon düzenlemesi halinde Şam'ın sadece İsrail'i değil, Ürdün ve Türkiye'yi de vuracağını söyledi.

Başbakan Erdoğan Moskova'ya hareket etmeden önce bir soru üzerine Mikdat'a cevap verdi.

Başbakan Erdoğan, Suriye'nin mevcut yönetiminden yapılan tehdit dolu açıklamalar üzerine "Ülkemiz böyle bir şeye her an hazırdır. Suriye kendisi buna en kadar hazırdır bunu bilemem. Askeri mercilerimiz daha iyi biliyor ama biz de onlardan aldığımız bilgilerle az çok biliyoruz. Suriye’de şu an kardeşlerimiz çok ciddi bir yönetim krizi içinde yokluğu yaşıyor." dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Orada şehit edilmiş olan o yavrularımızın zaten bütün kamera çekimlerini dünya gördü. Bizler de izledik. Orada dikkat ederseniz bir kurşun yarası veya kan. Onların sadece kimyasal bombalarla onların şehit edildiğini öldürüldüğünü çok açık net orada görüyorsunuz.Rejim biz yapmadık muhalifler yaptı gibi kaçamak cevaplar veriyor. ABD'nin iddialı çıkışları var. Bizim öyle. Sayın Putin'in son yaptığı açıklamada "Bize böyle bir şey açıklanırsa bizim duruşumuz değişecektir şeklinde açıklaması var. Bu da bir şeyi gösteriyor. Sayın Putin askeri müdahaleye karşıyız derken. Neticesi ölüm olan saldırıda ne kullanırsanız kullanın bize göre bu suçtur. Bu bir insanlık suçudur. Uçaklarla bombalayacaksın öldüreceksin o suç olmayacak...

Kimyasal silah kullanırsan suç olacak. Bir defa öldürmek suç mu değil mi ona bakmak lazım kimyasal olan daha vahşidir diyebilirsiniz. Uçaklardan bombalamak suretiyle öldürmek çok daha vahşi olabilir. 100 bin insan öldürülüyor buna ses çıkarmayacaksınız. 1300 kişi öldüğünde bu bize ispatlanırsa BM'de destekleriz diyeceksiniz. Doğrusu bunu anlamakta ben zorlanıyorum.

TÜRKİYE'NİN MÜDAHALEDEKİ ROLÜ

Bunu şartlar olgunlaştıracak. Biz koalisyonun içinde yer alacağımız söyledik. Sayın Obama'nın kongreye götürmesi olayı belki kendi iç siyasi kararı olarak değerlendirilebilir. Kendine olan belki de güveninden bu kaynaklanabilir.

Sayın Obama bu şekilde hareket ederken Cameron meclisi önemserken attıkları adımlardan sonra kendi inisiyatiflerini de kullanmanın gayreti içindeler. Fransa'da Hollande müdahaleye nasıl olumlu baktıklarını açıklıyor. G-20 zirvesi bu konuları konuşmak için önemli bir fırsat olacak.

OBAMA VE PUTİN İLE GÖRÜŞME

Sayın Obama'ın yarın açılışta bulunup ayrılacağı söylendi. Ama kısa bir görüşme olanağı olacaktır. Sayın Putin'le bir görüşme olacaktır. Bizim konumumuz farklı. 911 km sınıra sahip ve belli sıkıntıları yaşayan bir ülke olmamız nedeniyle bu görüşmeyi iyi değerlendiririz.

SURİYE: TÜRKİYE'Yİ DE VURURUZ

Diğer taraftan, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdat, ABD'nin Suriye'ye bir operasyon düzenlemesi halinde Şam'ın sadece İsrail'i değil, Ürdün ve Türkiye'yi de vuracağını söyledi.

Mikdat, Wall Street Journal'a verdiği röportajda, "Savaş bir kere başladı mı olacakları kimse kontrol edemez. Suriye'ye yönelik herhangi bir saldırının bölgenin tamamında ve hatta ötesinde kesinlikle kaosa neden olacağına inanıyoruz" dedi. Gazetenin muhabiri Sam Dagher'a Şam'daki ofisinde konuşan Mikdat, "Biz Amerikan halkını seviyoruz. Arap asıllı birçok Amerikalı var, bunların bir kısmı da Suriyeli. Biz ABD'yle savaş istemiyoruz" dedi.

Mikdat 2003-2006 yılları arasında Suriye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olarak New York'ta yaşamıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 13:55
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
NURSEN
NURSEN - 7 yıl Önce

Kimse,hiç bir millet birbirinin kara kaşı kara gözü için sevmez vardır bir çıkarı..

banner39