Erdoğan'dan telefon diplomasisi

İngiltere Başbakanı Cameron ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidt ile ayrı ayrı görüşen Başbakan Erdoğan, "Uluslararası toplum seyirci kalamaz" dedi

Erdoğan'dan telefon diplomasisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, İngiltere Başbakanı Cameron ile telefonda görüştü. İki Başbakanın, uluslararası toplumun Suriye'deki insanlık dramına seyirci kalamayacağını vurguladıkları öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron ile Suriye konusunda bir telefon görüşmesi yaptı. İki Başbakanın, Şam yönetiminin sivil halka karşı kimyasal silah kullanmaktan çekinmediğinin açıkça ortaya çıkmasının ardından, uluslararası toplumun yaşanan bu insanlık dramına seyirci kalamayacağını vurguladıkları öğrenildi.

SOMUT ADIM ATILMASI KAÇINILMAZLAŞTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidt ile de telefonda görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan'ın Güneysu’dan Trabzon Havalimanı'na helikopterle intikali sonrasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, iki lider Suriye ve Mısır’daki son gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Suriye ve Mısır konularında bir süredir yürütmekte olduğu telefon diplomasisi çerçevesinde gerçekleştirdiği görüşmede, Esed yönetiminin kimyasal silah kullanmasının ardından uluslararası toplumun somut adımlar atmasının kaçınılmazlaştığına dikkati çekti.

Görüşmede, Mısır'da tüm tarafların katılımıyla demokratik sürece geçilmesi gerektiği husususu da Başbakan Erdoğan tarafından Danimarka Başbakanı Schmidt'e ifade edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 22:35
banner53
YORUM EKLE

banner39