banner39

Erdoğan'dan telefon trafiği

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs cumhurbaşkanı Eroğlu, Libya Başbakanı Zeydan ve Ban Ki-moon ile birer telefon görüşmesi yaptı

Dış Politika 25.02.2014, 07:54 25.02.2014, 07:54
Erdoğan'dan telefon trafiği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Libya Başbakanı Ali Zeydan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bu akşam saatlerinde birer telefon  görüşmesi yaptı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, akşam saatlerinde Başbakan Erdoğan’ı telefonla aradı.

Eroğlu, görüşmede, Kıbrıs ile ilgili kapsamlı çözüm müzakerelerinin gidişatı hakkında bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan’ın da KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’na adadaki sorunun çözümü için Türkiye’nin yapıcı katkılarının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirttiği öğrenildi.

ALİ ZEYDAN'LA GÖRÜŞME

Başbakan Erdoğan ile Ali Zeydan, telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Trablus ve Bingazi başta olmak üzere Libya'da son dönemde artan şiddet olaylarını ele aldı.

Erdoğan, 17 Şubat Devrimi'nin 3. yıl dönümünü kutlamakta olan Libya’nın yeniden inşası konusunda Türkiye olarak her türlü desteği vermeyi sürdüreceklerini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Trablus ve Bingazi başta olmak üzere son dönemde artan şiddet olaylarının artmasından endişe duyduğunu belirtirken, Libyalı mevkidaşı Zeydan da bu tür hadiselerin kendilerini de üzdüğünü ifade ederek, ülkede güvenliği sağlama konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Zeydan, Libya’da demokrasiyi tesis etmeye yönelik çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Erdoğan, Libya’daki bu sürecin, tüm tarafların katılımıyla ulusal diyalog ve uzlaşma temelinde yürütülmesinin son derece önemli olduğuna dikkati çekti.

Türk müteahhitlik şirketlerinin sorunları başta olmak üzere ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Başbakan Erdoğan, Libya’daki iç gelişmelerden dolayı Türk şirketlerin uğradığı zarara ve ödenmeyen alacaklarına da değindi. Erdoğan, söz konusu zararların telafisi için somut adımlar atılmasının memnuniyetle karşılanacağını kaydetti.

Libya Başbakanı Zeydan ise bu meselelerle ilgili gerekli müzakereleri yapmak üzere önümüzdeki haftalarda Türkiye’ye bir resmi heyet göndermeyi planladıklarını bildirdi.

BAN KI-MOON ARADI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, telefonla Başbakan Erdoğan'ı aradı. Görüşmede, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki gelişmeler ele alındı.

BM Genel Sekreteri Ban, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenliğin sağlaması amacıyla oluşturulan uluslararası barış gücüne Türkiye’nin de Avrupa Askeri Misyonu çerçevesinde katkı sağlamasını arzuladıklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan ise Orta Afrika Cumhuriyeti’nde AB Askeri Misyonu’na katkıda bulunma konusuna ilişkin değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi.

Erdoğan, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenlik durumunun bozulmasının ve insani krizin derinleşmesinin, söz konusu ülkedeki Müslümanları da olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan, bu çerçevede, Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECCAS) 9-10 Ocak'ta düzenlediği Encemine Zirvesi'nin akabinde kurulan yeni geçiş hükümetinin inancı ne olursa olsun, tüm sivil halkın güvenliğini sağlamasının büyük önem taşıdığını da vurguladı.

Erdoğan, ayrıca Türkiye’nin Orta Afrika halkına yardım sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?