banner39

Erdoğan'ı dinleten vekil itiraf etti

CHP Milletvekili İlhan Cihaner, Erzurum Başsavcısı olduğu dönemde, Başbakan Erdoğan ile Hilmi Güler, Kadir Topbaş ve Ahmet Albayrak'ı dinlettiğini kabul etti

Dış Politika 04.04.2013, 09:36 04.04.2013, 11:11
Erdoğan'ı dinleten vekil itiraf etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, dün Yeni Şafak'ın da aralarında bulunduğu basın-yayın kuruluşlarının temsilcilerini dinledi.

Selvi, komisyon üyesi CHP'li İlhan Cihaner'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski Enerji Bakanı Hilmi Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Yeni Şafak Gazetesi sahibi Ahmet Albayrak'ı dinlettiğini dile getirdi. Toplantı başında salonda olmadığı için konuyu Cihaner'in gelmesi durumunda konuşacağını ifade eden Selvi, dinlemelere ilişkin bilgi verdi. Toplantının yapıldığı yan odada Teknik Alt Komisyonun toplantısında bulunan Cihaner, CHP'li üyelerin durumu kendisine bildirmeleri üzerine görüşmeye katıldı.

HUKUKSUZ TAPELERİ SUNDU

Cihaner'in toplantıya katılması üzerine Selvi, 'Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde Sayın İlhan Cihaner'in yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Yeni Şafak Gazetesi sahibi Sayın Ahmet Albayrak'ın da telefonları dinlendi. Konuyla hiç ilgisi olmayan görüşmeleri Ahmet Albayrak, Başbakan, İstanbul Belediye Başkanı ve Enerji Bakanının da dinlendiği ve bu dinleme tapelerinin bir kısmının Aydınlık Gazetesi ve T-24 isimli haber sitesinde yayınlandığını belirtmiştim. İlhan Cihaner, 'Başbakan'ın da aralarında bulunduğu iletişim tespit tutanaklarını yayınlasaydım eğer yer yerinden oynardı' demişti. Ben Sayın Ahmet Albayrak'ın konuyla ilgisi olmadığı halde dinlendiği telefon tapelerini de komisyonunuza sunmak istiyorum' dedi.

Cihaner başka bir soruşturmadan dolayı Başbakan Erdoğan, Hilmi Güler, Kadir Topbaş ve Ahmet Albayrak'ın tesadüfi delil kapsamında dinlendiğini öne sürdü. Dinlemeleri kabul eden Cihaner, kendini “Gazetenizin sahibi bir soruşturmadaki konuşma nedeniyle dinlemeye alındı, ondan sonra onun yaptığı konuşmalar, TMK’da da var olan tesadüfi delil kapsamındadır. Bakanlar da TMK’daki katalog suç olan ihaleye fesat karıştırma ile ilgili konuşmalar olduğundan tesadüfi delil kapsamında tapelenmiştir. Bunların hiçbiri soruşturma bende iken yayınlanmadı” ifadesini kullandı.

Cihaner’e komisyon sözcüsü AK Parti Milletvekili Yılmaz Tunç “Tapelerin Aydınlık ve T-24’te nasıl yayınlandığını” sordu. Cihaner, “Bu komisyon benim savcıyken yürüttüğüm soruşturmaları soruşturmak için kurulmadı” diyerekkonuşmayı bitirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?