banner15

Erdoğan'ı uyaran Bakan, bu kez teşekkür etti

Başbakan Erdoğan, Avusturya gezisi öncesi kendisine yönelik 'nezaketsiz açıklamalarda' bulunan Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz görüştü. Kurz, görüşmede Başbakan Erdoğan'a olumlu mesajlarından dolayı teşekkür etti

Erdoğan'ı uyaran Bakan, bu kez teşekkür etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Viyana'daki temasları kapsamında, daha önce kendisine yönelik eleştirel açıklamalarda bulunan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'u kabul etti. Görüşme, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Grand Otel'de gerçekleşti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın kaldığı Grand Otel'de gerçekleşen kabul, yaklaşık 50 dakika sürdü. Kurz, görüşmeden sonra açıklama yapmadan otelden ayrıldı.

Görüşmeden sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin çok olumlu geçtiğini söyledi.

Avusturya Dışişleri Bakanının, Başbakan Erdoğan'ın dünkü konuşmasında özellikle entegrasyon konusunda verdiği olumlu mesajlar için teşekkür ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Bu mesajlar için çok memnun olduklarını söylediler" dedi.

Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan'ın görüşmede, ikili ilişkilerin gelişmesi ve AB sürecindeki fasılların açılması konusunda hem fikir olduklarını ifade ettiğini bildirdi.

Görüşmede bölgesel konuların da konuşulduğunu aktaran Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanının özellikle IŞİD tarafından kaçırılan Türklerle ilgili üzüntü duyduğunu ve ailelerin üzüntülerini paylaştığını söylediğini ifade etti.

Kurz'un, Başbakanın verdiği mesajların olumlu olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu söylemesi üzerine başka bir şey sormaya gerek olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bizim için önemli olan her zaman içeride ve dışarda aynı şeylerin söylenmesi. Başbakanımız buna çok önem veriyor. Sayın Başbakanımız ne düşünüyorsa kapalı toplantılarda da kamuoyuna da her zaman aynı şeyleri söyledi. Avrupalı dostlarımızdan AB süreci dahil her konuda aynı yaklaşımı beklemek bizim hakkımızdır. Kendisi de gayet olumlu şeyler söyledi" diye konuştu.

Sebastian Kurz'un uyum konusuna çok önem verdiğini kaydeden Çavuşoğlu, göçmenlerin Almanca öğrenme konusunda başarılı olunduğunu ancak bazı konularda hala eksiklikler olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz'un bir özeleştiri de yaparak, uyum konusundaki eksiklilklere neden olarak, ülkesindeki aşırı partilerin göçmenlere ve Türklere olumsuz yaklaşımını gösterdiğini belirtti.

Edinilen bilgiye göre, görüşmede Türkiye 'nin AB süreciyle ikili ilişkiler de ele alındı.
Başbakan Erdoğan'ın, AB üyelik sürecinde Avusturya'nın daha aktif rol almasını istediği öğrenildi. Ayrıca hem Başbakan Erdoğan hem de Dışişleri Bakanı Kunz'un, Türkiye ile Avusturya arasındaki karşılıklı ticaret hacminin arttırılması gerektiğini dile getirdikleri ifade edildi.

NEZAKETSİZLİK YAPIP GERİ ADIM ATMIŞTI

Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, 13 Haziran'da yayımlanan röportajında da Başbakan Erdoğan'ın Viyana'da yapacağı konuşmayla ilgili, "Başbakan Erdoğan'ı açık bir şekilde uyarıyorum. Avusturya toplumunu bölemez. Entegrasyon titizlik isteyen zor bir durum. Yanlış bir söylem bizi geri götürebilir ve ortamı zehirleyebilir. Eğer pozitif bir konuşma yapıp, Almanca öğrenmek ve devlete sadık kalmak gibi konuları ele alırsa bize yardım etmiş olur. Bunu ondan bekliyorum. Ama eğer Almanya'daki gibi tersini yaparsa sadece biz değil, aynı zamanda Türk göçmenlere de zarar vermiş olur" demişti.

Kurz daha sonra yaptığı açıklamalarda, "uyarıyorum" şeklinde bir ifade kullanmadığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 14:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48